דגל להט"ב
דגל להט"ב צילום: iStock

בית המשפט המחוזי מרכז הכריע בהחלטה תקדימית שהמדינה תהיה חייבת לרשום כנשואים בני זוג ישראלים שערכו טקס "נישואים אזרחיים" בחו"ל מבלי שיצאו מגבולות ישראל והשתמשו לשם כך באפליקציית זום, כך דווח בכאן ב'.

על פי הדיווח, לרשות המדינה עומדת אפשרות הערעור לעליון. פסיקה נגד המדינה בעליון תהפוך את הפסיקה להלכה פסוקה.

נציין כי מאות לה"טבים ניצלו את הדרך הזו כדי "להינשא" והמתינו להחלטת בית המשפט בנושא, ביניהם גם סגן שר החוץ ח"כ עידן רול.

הדיו המשפטי החל לאחר שרשות האוכלוסין רשמה כנשואים שלושה זוגות שנישאו בשיא תקופת הקורונה ב"נישואים אזרחיים" בזום, דרך מדינת יוטה שבארצות הברית, מבלי שיצאו מהארץ.

שר הפנים באותה תקופה, אריה דרעי, החליט להקפיא את ההחלטה ושרת הפנים הנוכחית איילת שקד לא התערבה בנושא למרות עתירות לבית המשפט וקיבלה החלטה להגן על עמדתו של דרעי.

השופטת אפרת פינק נימה את החלטתה בפסק הדין וכתבה כי "אי היציאה משטח מדינת ישראל לשם ביצוע הטקס אינה מהווה אי נכונות גלויה לעין, המקימה חובה לבחון את תעודת הנישואין שהוצגה. הגם שנישואין בהיוועדות חזותית לא היו מוכרים בעבר ולא נרשמו בישראל, די בבירור שבוצע על מנת להיוודע לתהליך, ובכך להביא לסיום הבירור ולרישום הנישואין במרשם".

מיכאל פואה יו"ר בוחרים במשפחה מסר: "בית המשפט הוסיף עוד נדבך במצבה שתחתיה הוא מנסה לקבור את מוסד הנישואין. כאשר קשר הנישואין הוא חוזה אינטרסנטי באמת זה לא משנה היכן הוא נעשה ומי הצדדים. אולם הסתכלות רדודה זו על מוסד הנישואין עומדת בניגוד גמור לבשורה של העם היהודי לעולם ביחס למוסד זה ולמשפחה הצומחת ממנו - ברית הנישואין בין איש ואישה שמביאה חיים לעולם מתוך אחריות. בית המשפט בישראל לצערנו הוא שותף מלא לדרדור המוסרי שהביא אותנו כחברה לסחר בילדים ובנשים, והגיע הזמן לשים לתהליך זה סוף".