צביקי טסלר
צביקי טסלרצילום: לע''מ

פרויקטור ההילולה האחרונה במירון, ניצב בדימוס צביקי טסלר, מעיד הבוקר (ראשון) בוועדת החקירה הממלכתית לאסון במירון.

טסלר אמר: "הצלחנו ב'סור מרע' עם כללי הבטיחות הדרושים אבל הצלחנו פחות ב'עשה טוב'. ההילולה לא הייתה שמחה, לפחות לא כבשנים קודמות. השירות לציבור לא היה מספיק טוב. האירוע השנה לא זרם. נקודה. היו עצירות תכופות של התנועה להר ושל המוזיקה להר".

"הרציונל היה שהפסקת המוזיקה מפחית את עוצמת הפרות הסדר", אמר טסלר. השופטת דבורה ברלינר שאלה "מי יכול להורות על הפסקת המוזיקה?". טסלר השיב: "כל אחד, כולל המפיק שאחראי על הבטיחות באירוע, במידה והוא רואה שזה חשוב".

''ההיכרות שלי עם מירון היא חלקית בלבד, ולכן מרגע המינוי שלי על ידי הממשלה למדתי את הנושא תוך כדי פעולה, ובלחץ של זמן החל מתחילת חודש ינואר. קראתי לעומק את המלצות הביניים של הוועדה, ואני חושב שראוי יהיה לשמר אותה גם בעתיד, למרות כל מיני בעיות שצצו, והיו הרבה כאלה".

על מניעת הדלקות וטישים נוספים אמר טסלר: "בין היתר זה כלל בעיות של כספים. קרוב ל-20 חסידויות רצו לקיים הדלקות וטישים, אבל רבים מהם לא הגיעו בכלל לשלב הבקשה. לדעתי זה כי הם ראו את התהליך המסובך, כגון היתרי בנייה שלדעתי לא היה צורך בהם. זה לדעתי גם השפיע על עוצמת האלימות בהילולה".

''העובדה שלא אושרו מתחמים לטישים ואירועים לחסידויות כפי שהמלצנו, העלתה את עוצמת הזעם הציבורי ויתכן והביאה לפריצה לציון. ההילולה הייתה בטוחה אבל המדינה צריכה להתאמץ שתהיה גם שמחה''.

פרויקטור מירון התייחס להחלטת המשטרה לעצור את הזרימה להר מירון וסיפר: "לא הייתי מרוצה כי אני חושב שזה פגע בהילולה. בוודאי שלא הייתי מרוצה מזה".

בדבריו טען כי בזמן אמת לא הסכים עם עצירות המשטרה בהר מירון לאורך יום ההילולא - למעט העצירה הראשונה שהתקיימה במהלך ההדלקה של חסידות באיאן.

"שיקול הדעת של המשטרה אמר שיש צפיפות שלא תוכננה. בזמן אמת לא הסכמתי עם המשטרה - למעט עם העצירה הראשונה. אולם לא היתה כל דרך להשפיע שכן הסמכות בעניין הזה נמצאת אך ורק אצל המשטרה".

על תהליך מכירת הכרטיסים אמר טסלר: "אני חושב שבמבחן התוצאה הציבור שהה בממוצע כשלוש וחצי שעות, בהתאם לכך שלא היו אירועים וחלוקת אוכל בשטח ההר''.