פוריות
פוריות istock

בית המשפט העליון קבע שהסירוב מטעמים הלכתיים של בית החולים לניאדו להעניק טיפולי הפריה חוץ גופית לנשים לא נשואות הוא אפליה אסורה.

השופטים טענו כי "עוצמת הכמיהה לילד לא שונה בין אישה נשואה לזו שאינה נשואה, וגם לא הכאב מהקושי לממשה. מניעת הטיפול היא מפלה ופוגענית".

בית החולים לניאדו שהוקם על ידי האדמו"ר מצאנז, סירב מטעמים הלכתיים לבצע הפריה חוץ גופית לנשים לא נשואות וטען כי אין זו הפליה אסורה אלא שונות רלוונטית בין המטופלות.

שופטי העליון ענת ברון, ג'ורג' קרא ויצחק עמית דחו בקשת רשות ערעור שהגיש בית החולים ואישרר תובענה ייצוגית נגדו בשל הפלייה הנובעת ממדיניות בית החולים שלא לבצע טיפולי פוריות בנשים שאינן נשואות.

יו"ר מפלגת נעם ח"כ אבי מעוז הגיב: ''עוד פסיקה הפוגעת באמון הציבור, בית המשפט העליון לא עוצר, וממשיך בפסיקות האנטי יהודיות שלו - להתנהל לפי התורה והיהדות - זה 'אפליה'. פסיקת בית המשפט היא לא פחות מאשר גזירה נגד היהדות. רק רפורמות במערכת המשפט יעצרו את הפסיקות האנטי יהודיות של בית המשפט, וזה מה שנעשה כשנחזור לשלטון בעזרת השם''.

שר הבריאות ניצן הורוביץ ברך על החלטת בית המשפט העליון ואמר כי ''כמו בעניין ההפלות ובכל נושא בריאותי אחר, ההחלטה על גופה וחייה של אישה חייבת להיות בידי האישה עצמה, וענייני דת אינם רלוונטיים. אם היא רוצה להיכנס להריון או להפסיק הריון - ההחלטה היא שלה''.