ניסו גואטה
ניסו גואטה צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי שיגר לבית המשפט מכתב גיבוי לסנ"צ ניסו גואטה, קצין המבצעים של מחוז ירושלים שהורשע בתקיפת מפגן וצלם במהלך הפגנות בלפור.

גואטה הורשע בשתי עבירות של תקיפה. על פי הדיווח של העיתונאי ג'וש בריינר ב'הארץ', שבתאי כתב כי "מבין אלפי הקצינים שהכרתי, מדובר באחד הקצינים הבולטים שבהם, הן בכישוריו והן ביחסו החם והמכבד לאנשים".

לדבריו, הקצין המורשע הוא "מהבולטים שהכרתי" ו"השקיע את מרבית חייו ומרצו למען ביטחון אזרחי ישראל. על בית המשפט המכובד לשים לנגד עיניו את שירותו ותרומתו הביטחונית למדינת ישראל". שבתאי כינה אותו "מלח הארץ, מהמובחרים שבחבורה".

המפכ"ל כתב עוד כי גואטה הוא "קצין מקצועי, ערכי ובעל יכולות אישיות גבוהות מאוד" וכי "מפקדיו בשנים האחרונות ראו בו כפוטנציאל לקידום לדרגת ניצב־משנה". בפתח המכתב ציין שבתאי כי הוא מכיר את גואטה יותר מ-20 שנה וכי הוא "ליווה אותו לאורך הדרך בתפקידיו השונים ובחלקם גם כמפקדו הישיר".

לדבריו, כשכיהן כמפקד מג"ב הוא בחר "קבוצה קטנה של הקצינים הטובים ביותר" שעברו למשטרה "במטרה לטייב את הארגון, ולתרום לו ממקצועיותם וניסיונם ומתוך כוונה לתרום לקידומם ולפיתוחם האישי, וניסו היה אחד מהם".

נזכיר כי גואטה תקף באוגוסט 2020 מפגין וצלם בהפגנות נגד ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו. למרות שתועד, בבית המשפט הוא טען כי לא תקף את השניים אלא הדף אותם מתוך הגנה עצמית ומתוך חשש להדבקה בקורונה.