בעקבות המלחמה באוקראינה הוקם על גדות אגם בלטון שבהונגריה מחנה פליטים מיוחד עבור יהודים שנאלצו לעזוב את בתיהם במדינה הגובלת באוקראינה.

"בתחילת המלחמה הרגשתי שאני חייב לעשות משהו", סיפר הרב שלמה כובש, הרב הראשי של איגוד הקהילות שומרי תורה בהונגריה (EMIH), "אמרתי זה לא פייר המלחמה זה עליהם ולא עלי, לכאורה אני אותו סוג של בן אדם. בפרט הקולגות שלי, הרבנים ושליחי חב"ד באוקראינה, במה הם שונים ממני."

הרב כובש לא השתהה ומיד התקשר לרב מאיר סטמבלר, יו"ר פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה (FJCU), "צלצלתי לרב סטמבלר ושאלתי אותו אם הוא צריך עזרה - אחרי שבועיים הוא חזר אלי ואמר שאנחנו צריכים מקום למחנה פליטים כבר לחג הפסח. מאז היינו צריכים לשפץ את הבניינים שלא היו בשימוש והוספנו עוד מגורים".

מחנה חב"ד, כפר הנופש הכשר הגדול באירופה, הוקם כשבועיים לאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה. "המטרה לתת מענה ליהודים שבורחים מאוקראינה ואין להם מקום להשתכן ולתת מקום חם שכל יהודי יכול להגיע אליו", אמר הרב כובש.

בית הכנסת בכפר הנופש
בית הכנסת בכפר הנופש צילום: ערוץ 7

אסתר, צעירה מהעיר דנייפרו שבאוקראינה, הגיעה לאתר הנופש עם הוריה ואחיה הצעיר. היא סיפרה שבני משפחתה התעוררו ב-21 בפברואר לדיווחים לפיהם רוסיה הפציצה את נמל התעופה בעיר דנייפרו. "אנחנו כאן במקום היפה הזה ומקווים שכולם יחיו כאן בביטחון. בהזדמנות הראשונה אנחנו רוצים לחזור הביתה".

בסיוע ממשלת הונגריה, שיפצו הארגונים היהודיים במאמץ משותף את כפר הנופש הממשלתי לשעבר בו נהגו לנפוש בכירים במשטר הקומוניסטי. כ-400 פליטים שוהים בימים אלה באתר הנופש, שנותן להם מקום של ביטחון במציאות של חוסר ודאות אליה נקלעו בעקבות המלחמה. למחנה הגיעו חברי קהילות יהודיות של קייב, חרקוב, אודסה, דניפרו, ברדיאנסק, זפוריז'יה ועוד. המקום מארח גם מחנות קיץ לילדי הפליטים מאוקראינה.

"אל המקום הגיעו עד היום 2,000 פליטים ויש לו קיבולת של 400 איש והרבה מהם התחלפו במשך החודשים", הוסיף הרב כובש, "אנחנו כל הזמן מרחיבים את הקיבולת כי הדרישה מאוד גדולה. מקווה שלא נצטרך את המקום הזה כי בקרוב המלחמה תסתיים. לצערי נראה כי יצטרכו אותנו עוד תקופה ארוכה ומקווה שנוכל לעמוד בזה".

הקרוואנים שהובאו למחנה
הקרוואנים שהובאו למחנה צילום: ערוץ 7

הרב סטמבלר ציין כי חלק מהיהודים שהגיעו למתחם היגרו בהמשך למקומות אחרים באירופה וחלק עלו ארצה. "עם פרוץ המלחמה נדרשנו לאתגרים שלא ידענו בחיים - התחלנו לחלץ עשרות אלפי יהודים מאוקראינה וחיפשנו מקום. בבלטון התחלנו עם 370 איש והמקום גדל וגדל. התשתיות מסוגלות לייצר אפשרות לאלף אנשים, אין מספיק מקומות שינה אז הבאנו קרוואנים".

"אנחנו צריכים לדאוג לפליטים כל יום שיהיה להם את כל מה שהם צריכים", הוסיף הרב סטמבלר, "כאן רואים את הערבות ההדדית בין היהודים וזה הייחודיות של הקהילה היהודית".

אלינה טפליצקי, מנהלת איגוד הקהילות היהודיות באוקראינה, הגיעה לבלטון עם שני ילדיה. היא תיארה את תחושותיה בכפר הנופש, "המקום ממש יפה. זה מזל לילדים שהגיעו לפה - הם לא מרגישים שעכשיו יש מלחמה. יש הכול עבורם".

אגם בלטון
אגם בלטון צילום: ערוץ 7

קובי ברקוביץ' הגיע במיוחד מאוסטרליה להדריך ילדים בכפר הנופש. הוא מספר כי לפני 30 שנה, אחרי ירידת חומת הברזל, הרבי מילובביץ שלח בחורים אמריקאים לנהל קאמפ לילדים יהודים ברוסיה ובאוקראינה כדי להעביר להם יהדות כי אסור היה להם להיות יהודים בפומבי.

הוא מציין כי הרבה מהילדים היהודים מאוקראינה שבאים לקאמפ הם יתומים. "עשינו לכמה ילדים גם ברית כי נולדו לאבא שהוא לא יהודי ונותנים להם שם נוסף. הקאמפ מאוד משפיע על הילדים - הם מקבלים הרבה תכנים מהיהדות, כיף ומעניק להם חיות לכל השנה".

קובי מתאר את הקושי לערוך מחנה לילדים באוקראינה בחודשי הקיץ בשל המלחמה, "לפני שפרצה המלחמה, בחודש ינואר עשינו קאמפ חורף באוקראינה. בעקבות המלחמה הבנו שיש הרבה ילדים פליטים מאוקראינה שמפוזרים בערים באירופה ועשינו להם קאמפ אחד בארץ ואחד נוסף בהונגריה אליו הגיעו הילדים באוטובוסים".

אחד מהמחנות לילדים שפועלים בימים אלה באתר הנופש הוא קאמפ Yeka Boys. המדריך קובי סיפר על אוטובוס שהגיע מהעיר לבוב שבאוקראינה עם ילדים יהודים ונסע במשך 20 שעות עד לבלטון.

המדריך מחב"ד, יחד שאר חבריו המדריכים, מלווים את הילדים לאורך כל שעות היממה ועורכים להם פעילויות במתחם כדי להעניק להם ביטחון והפוגה ממראות המלחמה. "היום עמוס, אבל זה מאוד מטורף. אנחנו מעניקים מעצמנו לילדים ומקבלים מהם הרבה מאוד", סיפר.

פעילות הילדים במחנה הקיץ
פעילות הילדים במחנה הקיץ צילום: ערוץ 7
תרומות לילדי הפליטים
תרומות לילדי הפליטים צילום: ערוץ 7
משחקים כדורגל בכפר הנופש
משחקים כדורגל בכפר הנופש צילום: ערוץ 7
המטבח באתר הנופש
המטבח באתר הנופש צילום: ערוץ 7
פליטים באתר הנופש
פליטים באתר הנופש צילום: ערוץ 7
שוחים באגם בלטון
שוחים באגם בלטון צילום: ערוץ 7
פעילות בחדר האוכל
פעילות בחדר האוכל צילום: ערוץ 7
מבנה המגורים
מבנה המגורים צילום: ערוץ 7
המיטות באתר הנופש
המיטות באתר הנופש צילום: ערוץ 7
ילדי הפליטים משחקים
ילדי הפליטים משחקים צילום: ערוץ 7
הרב כובש וסטמבלר עם דימה בן ה-10
הרב כובש וסטמבלר עם דימה בן ה-10 צילום: ערוץ 7