נתן נתנזון
נתן נתנזון צילום: Miriam Alster/FLASH90

בחודש שעבר השלים סגן השר לשירותי דת מתן כהנא סבב מינויים במועצות הדתיות ברחבי הארץ.

אחד המינויים, ליו"ר המועצה הדתית בירושלים, הוא נתן נתנזון שכיהן בתפקיד יו"ר המועצה הדתית בבנימין במשך כ־32 שנה.

נתנזון היה חבר "המחתרת היהודית" והורשע בפיצוץ מטען חבלה במכוניתו של ראש עיריית שכם לפני כ־40 שנה, פיצוץ שקטע את רגליו של הבכיר הפלסטיני.

בעיתון ישראל היום דווח כי המשנים ליועמ"ש קבעו לאחרונה כי יש קושי, אך אין מניעה משפטית למנות את נתנזון. בניגוד למשנים ליועמ"ש, היועצת המשפטית של המשרד לשירותי דת התנגדה למינוי. כאשר הציג כהנא את המינוי ליועצת המשפטית של המשרד לשירותי דת, עו"ד גליה קליין, זו התנגדה למינוי משתי סיבות. אחת, נטען שאין לנתנזון ניסיון עם תקציבים בסדר הגודל של המועצה הדתית בירושלים העומד על כ־70 מיליון שקלים, והשנייה כי נתנזון הורשע בפרשת המחתרת היהודית.

ב־2.6.1980 בשעות הבוקר התפוצץ מטען במכוניתו של בסאם שקעה, ראש עיריית שכם, אשר גרם לקטיעת שתי רגליו. את המטען הצמידו למכוניתו נתנזון יחד עם יהודה עציון.

נתנזון הורשע בחבלה חמורה ונשיאת נשק שלא כדין ונגזרו עליו 3 שנות מאסר בפועל, הוא זוכה מעבירת חברות בארגון טרור. סגן השר כהנא התעקש ובשל המחלוקת עם יועמ"שית המשרד הנושא עלה לדיון במשרד המשפטים בראשות המשנים ליועמ"שית: כרמית יוליס וגיל לימון. במהלך הדיון עלה כי אמנם נתנזון הורשע בפלילים במסגרת פעילות טרור, אך זה אירע לפני כ־40 שנה וכי הוא כבר כיהן בתפקיד בשירות המדינה כיו"ר המועצה הדתית יותר מ־30 שנה.

בדיון הובהר כי לאחר שיאושר מינויו של נתנזון, בשל עקרון השוויון, לא ניתן יהיה למנוע ממחבל שפגע ביהודים בנסיבות דומות להתמנות לתפקיד משמעותי בשירות המדינה.

מנגד, המשנים ליועמ"ש קבעו כי מאחר שההרשעה היתה לפני שנים רבות, ומאחר ונתנזון כבר כיהן במשך כמה עשרות שנים כעובד בשירות המדינה, גם אם בתפקיד פחות בכיר - לא ניתן לקבוע שיש במקרה מניעה משפטית, אם כי קיים קושי.

בעקבות עמדת המשנים ליועמ"ש, הוועדה במשרד לשירותי דת המייעצת לשר בעניין כשירות מועמדים למינוי החליטה לאשר את המינוי.

ממשרד המשפטים נמסר: "המשרד לשירותי דת פנה בבקשה להתייעץ בעניין מינוי מר נתן נתנזון לתפקיד יושב ראש הוועדה הממונה על המועצה הדתית ירושלים. לאחר בחינת כל השיקולים הנוגעים לעניין, עמדת משרד המשפטים, על דעת גב' כרמית יוליס המשנה ליועצת המשפטית לממשלה (משפט אזרחי) ומר גיל לימון, המשנה ליועצת המשפטית לממשלה (משפט ציבורי מנהלי), שהועברה למשרד לשירותי דת היא כי קיימים קשיים משפטיים במינוי המועמד לתפקיד - הן בהיבטי כשירותו של המועמד והן לנוכח הרשעתו בפלילים בעבר. עם זאת, מכלול הנסיבות של המינוי, כפי שהוצג בפנינו על ידי המשרד לשירותי דת, הוביל למסקנה כי קשיים אלו אינם עולים כדי מניעה משפטית. בתוך כך, סגן השר לשירותי דת נדרש במסגרת בחינת המינוי לתת את דעתו לקשיים שהוצגו בעמדת המשנים ליועצת".