בנייה ביו"ש
בנייה ביו"שצילום: פלאש 90

לאחר שנים ארוכות שבהן פלסטינים שמכרו קרקעות לישראלים נאסרו, עונו ואף הוצאו להורג, אושר בשקט-בשקט מתווה שיאפשר מכירת קרקעות תוך שמירה על חייהם של הפלסטינים. כך דיווח עיתונאי "ישראל היום" חנן גרינווד.

סיבות שאינן ברורות, ההליך, שיציל חיים פשוטו כמשמעו, לא פורסם בריש גלי והתגלה רק כעת לפעילים ולעורכי דין שעוסקים בנושא.

כדי לאשר הליך של מכירת קרקע ביהודה ושומרון, יש צורך באישור שמדובר בקרקע פרטית, ולכן במשך השנים דרשו בישראל מהפלשתינים ומהרוכשים הישראלים צו ירושה שמאשר שהקרקע אכן נרכשה בשנות ה-60 של המאה הקודמת ונמסרה ליורשים.

הבעיה היתה שאת צו הירושה הזה היה צריך היורש לקבל בבית הדין השרעי של הרש"פ. בפתח בית הדין היו ממתינים לו אנשי הביטחון המסכל, ואלו היו לוקחים אותו למרתפי העינויים. הדבר הוביל לפחד עצום מצד פלשתינים למכור שטחים לישראלים, ובמקרים שכן - הם היו נמלטים למדינה שלישית כל עוד נפשם בם.

ד"ר חגי ויניצקי, מומחה למשפט חוקתי ודיני יו"ש מהמרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, וראש מכון בגין למשפט וציונות, פנה ב־2019 לגורמים בצה"ל ובמינהל האזרחי והציע לאפשר למוכרים לקבל את צו הירושה בבית דין שרעי בתוך הקו הירוק. המטרה היתה לאפשר לפלשתינים לקבל את הצו הטכני ללא מעורבות ומעקב של הרש"פ ואנשי הביטחון המסכל. האישור ניתן לבסוף. בנובמבר האחרון חתם אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס על צו שמאשר את העניין.

חרף האישור הדרמטי, עובדת קיום הצו לא היתה ידועה לחלק מהגורמים המשפטיים בהתיישבות עד לפני זמן קצר. לא ברור אם העניין נבע משיקולים מדיניים או מסיבות טכניות, אך הדבר בפועל מנע מהם להשתמש בכלי שגם יגן על מוכרים פלשתינים מפני הרש"פ וגם יאפשר מכירת קרקעות ביו"ש, דבר שנמנע פעמים רבות עד כה.

תגובת דובר צה"ל: "הצו פורסם כמקובל בקובץ מנשרים, צווים ומינויים מספר 258 מחודש נובמבר 2021, והוא זמין מאז באתר האינטרנט של צה"ל ובפלטפורמות דיגיטליות פומביות נוספות, כגון אתר נבו ואתר מתפ"ש".