מצפה כרמים
מצפה כרמים צילום: גדעון מרמלשטיין.

אנחת רווחה בהתיישבות ובמחנה הלאומי: בג"ץ הפך את החלטתו הקודמת וקבע היום (רביעי) כי 45 הבתים ביישוב מצפה כרמים בבנימין לא ייהרסו ולא יפונו.

ההחלטה של בג"ץ מגיעה אחרי שנים של מאבק משפטי עיקש של תושבי מצפה כרמים ושל פוליטיקאים רבים, בהם שרת המשפטים לשעבר איילת שקד, שניסו לסייע לתושבי מצפה כרמים למנוע את גזירת הפינוי. נציין כי מי שיזם את הבקשה לדיון נוסף בעליון הוא שר הביטחון בני גנץ.

דורון לשם, דובר היישוב: "הסיכויים שלנו היו מאוד נמוכים, אבל המקרה שלנו היה ייחודי. כולם הסכימו שאי אפשר כל הזמן להרוס ולהרוס. זו פעם ראשונה שיש תקדים כזה. זה לא קרה בעמונה או במגרון. זה תקדים אדיר. הפסק הזה מכשיר לפחות 2,000 בתים בהתיישבות עם סוגיות דומות".

בג"ץ קבע בהרכב מורחב בדעת רוב כי אין לפנות את תושבי מצפה כרמים מבתיהם, ובכך הפכו השופטים את פסק הדין הקודם של בג''ץ שבו נקבע במאי 2020 כי על התושבים להתפנות בתוך 3 שנים. הנשיאה חיות והשופטים פוגלמן וברון התנגדו והיו בדעת מיעוט.

פסק הדין עסק בשאלה האם קרקע פרטית שהוקצתה על-ידי הממונה על הרכוש הממשלתי לצורך הקמת היישוב מצפה כרמים תוכל להוסיף ולשמש אותו, על אף שהתברר כי אין מדובר ברכוש ממשלתי. בפסק הדין נדונה שאלת פרשנותו ויישומו של ההסדר הקבוע בסעיף 5 לצו.

השופטים קבעו כי ביחס לגבולות היישוב הקיים חל ההסדר הקבוע בסעיף 5 לצו בדבר רכוש ממשלתי (יהודה והשומרון) (מס' 59), התשכ"ז-1967, ומשכך אין לפנות את תושבי היישוב מבתיהם.

במישור העקרוני, הוחלט ברוב דעות (הנשיאה אסתר חיות, המשנה לנשיאה עוזי פוגלמן והשופטים יצחק עמית, דפנה ברק-ארז וענת ברון) כי תום הלב שנדרש מהממונה על הרכוש הממשלתי לפי סעיף 5 לצו בדבר רכוש ממשלתי הוא תום לב סובייקטיבי "ברף הגבוה", שיש לבחון אותו באמת מידה קפדנית.

במישור היישומי, הוחלט בדעת רוב השופטים כי העתירה לדיון נוסף מתקבלת כלהלן: השופטים עמית וברק-ארז סברו כי סעיף 5 חל רק ביחס לגבולות היישוב הקיים ותוך מתן פיצוי לבעלים הרשומים או למי שיוכיחו בעלותם.

השופט ניל הנדל והשופט סולברג סברו כי סעיף 5 חל גם על יתרת השטח שבחלקות 14 ו-15, אך לצורך גיבוש רוב דעות במצב שבו יש שלוש דעות בקרב שופטי ההרכב ומטעמים מעשיים, החליטו להצטרף לדעתם של השופטים עמית וברק-ארז.

זאת, כנגד דעתם החולקת של הנשיאה חיות, המשנה לנשיאה פוגלמן והשופטת ברון שסברו כי יש להותיר את תוצאת פסק הדין נושא הדיון הנוסף על כנה.

אשר להוצאות משפט, הוחלט בדעת רוב כי ההוצאות שהוטלו על המשיבים 3-1 בבית המשפט המחוזי יבוטלו וכי ההסתדרות הציונית תישא בהוצאותיהם ביחס לכל ההליכים בבית משפט זה בסך כולל של 25,000 ש"ח.

הוסרה חרב ההריסה

שרת הפנים איילת שקד בירכה על פסק הדין של בג''ץ שקבע כי תושבי מצפה כרמים לא יפונו מבתיהם. ''‏השכל הישר והרוח הציונית ניצחו. כשרת המשפטים הייתה לי הזכות להוביל את עמדת המדינה וכעת בית המשפט העליון פסק את הדבר הנכון והמתבקש'', אמרה שקד.

שיחה מרגשת נערכה בין שרת הפנים שקד ליו"ר מצפה כרמים קובי גור אריה על רקע החלטת בג"ץ שלא להרוס את המקום. "אני לא מאמינה. מדובר בנס גדול", אמרה שקד שתגיע הערב למצפה כרמים כדי "לחגוג את פסיקת בג"ץ''.

"מדובר בהישג משפטי אדיר להתיישבות. זהו פסק דין שיעזור לנו בעוד הרבה ישובים אחרים. שנים של עבודה משפטית קשה שהובלתי יחד עם היועמ"ש הקודם מנדבליט באו לסיומן", אמרה.

שר המשפטים גדעון סער אמר: ''מברך על פסק דין חשוב, בו נעשה צדק, של בית המשפט העליון בדיון נוסף 'מצפה כרמים'. דעת הרוב הפכה את פסק הדין הקודם וקבעה שתושבי הישוב לא יפונו מבתיהם, כיוון שהם נשלחו למקום ע"י המדינה והסתמכו עליה. מברך את שותפי, שר הביטחון בני גנץ שיזם את הבקשה לדיון נוסף ופעל לשינוי התוצאה''.

עורכי הדין ירון קוסטליץ ואביעד שאולזון ממשרד קוסטליץ ושות' מסרו כי "אנו שמחים מאוד שבית המשפט העליון קיבל את עמדת המתיישבים, והפך את התוצאה של פסק הדין הקודם של בית המשפט העליון, לפיו המתיישבים היו צריכים לפנות את ביתם. אחרי מאבק ארוך, יוכלו המתיישבים להישאר בבתיהם, ואין שמחה גדולה מזו".

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ בירך על קביעת בג''ץ. ''תושבי מצפה כרמים הם החלוצים לפני המחנה שעברו מסכת עינוי דין ובסופה הם ניצחו ואיתם ניצח הצדק וניצח עם ישראל'', אמר גנץ. ''אחרי המערכה המתישה הזו אנחנו עוברים למערכה הבאה לבניין היישוב ותקומתו. כעת מדינת ישראל מחוייבת לתקן את העוול שנעשה ולקדם בנייה מהירה ביישוב ובמרחב כולו''.

פורום ההתיישבות הצעירה מסר: ''אנו דורשים מנבחרי הציבור מהמחנה הלאומי להתחייב עוד היום לעשות צדק עם המתיישבים הנותרים בהתיישבות הצעירה ולפעול בממשלה הבאה להסדרתם המלאה. זה רף המינימום הנדרש מהם. אם כבדה עליהם המשימה - שיתכבדו ויפנו את מקומם למתמודדים שמסוגלים לשאת בעול".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ מסר ''אני מברך על ההחלטה הצודקת והמוסרית ומברך את תושבי מצפה כרמים החלוצים על הסרת חרב ההריסה המיידית מעל בתיהם. בעזרת ה׳ ובעזרתכם, בקרוב מאד נקים ממשלה יהודית, ציונית ולאומית שתסדיר את היישוב מצפה כרמים ועוד יישובים רבים ותמשיך בהצמחת ההתיישבות הצעירה והוותיקה להמשך פריחה ושגשוג לעוד שנים רבות וטובות''.

עו"ד ד"ר הראל ארנון שייצג את תושבי מצפה לאורך ההליכים המשפטיים בירך על פסיקת בג''ץ ואמר לערוץ 7: "מאבק משפטי שהחל בשנת 2013 בבית המשפט המחוזי הגיע סופסוף לסיומו הטוב והצודק. התעקשנו לברר את העובדות בהליכים אזרחיים והתברר שהעותרים הפלסטינים אינם בעלי זכויות ושהמתיישבים אכן פעלו בתום לב גמור, כפי שטענו לאור כל הדרך. יש שופטים בירושלים".

מארגוני השמאל 'יש דין' ו'האגודה לזכויות האזרח' שהגישו בקשה להצטרף להליך במעמד של ידידי בית המשפט נמסר בתגובה להחלטת בג''ץ: "דעת הרוב בבית המשפט העליון הכשירה גזל קרקעות פלסטיניות פרטיות לטובת מתנחלים ובסתירה להוראות המשפט הבינלאומי. ההלכה שנפסקה תשמש גם בעתיד להשתלטות על קרקעות פלסטיניות והעמקת הסיפוח הישראלי. תקנת השוק אמורה להיות כלי שנמצא בשימוש במקרים חריגים שבחריגים. פסק הדין הזה הופך אותו למעשה למכשיר להכשרת כל גזל אדמות בשטחים".