שקד ויום טוב כלפון במצפה כרמים
שקד ויום טוב כלפון במצפה כרמיםצילום: ללא קרדיט

מיד אחרי שהכריזה על מפלגתה החדשה, "הרוח הציונית", נסעה שרת הפנים איילת שקד למצפה כרמים בבנימין כדי לחגוג עם התושבים את פסק הדין של בג''ץ שהכשיר את היישוב וביטל את גזירת ההרס של עשרות הבתים.

"נסעתי למצפה כרמים לחגוג עם התושבים את הכשרת היישוב אחרי שנים של עבודה משפטית מאומצת. עכשיו נשאר לבנות את היישוב כמו שצריך ולהיפטר מהקראוונים'', אמרה שקד.

''השכל הישר והרוח הציונית ניצחו'', הוסיפה שקד. ''כשרת המשפטים הייתה לי הזכות להוביל את עמדת המדינה וכעת בית המשפט העליון פסק את הדבר הנכון והמתבקש''.

ח"כ יום טוב כלפון (ימינה) שהגיע עם שרת הפנים שקד למצפה כרמים, אמר לתושבים: "אני רוצה לאחל לכם מזל טוב, חברים אתם בונים יישוב בארץ ישראל. אין בעולם דבר חשוב מזה, אני אומר את זה ואני מתרגש. לא נולדתי בישראל ועבורי כל יישוב שקם ונבנה הוא עוד צעד לקוממיות עם ישראל".

גם ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו בירך על החלטת בג''ץ שלא להרוס את בתי היישוב מצפה כרמים בבנימין והבטיח להסדיר את היישוב לאחר הבחירות.

"אני מצדיע לתושבים החלוצים והנפלאים של מצפה כרמים ושמח על החלטת בג''צ בעניין היישוב. יחד עם שותפינו למחנה הלאומי אנחנו נקים לאחר הבחירות ממשלה לאומית יציבה וחזקה שתסדיר סופית את היישוב ותפעל לשגשוגה וביסוסה של ההתיישבות הצעירה והוותיקה בכל חלקי ארצנו", אמר נתניהו.

כאמור, בג"ץ הפך את החלטתו הקודמת וקבע היום (רביעי) כי 45 הבתים ביישוב מצפה כרמים בבנימין לא ייהרסו ולא יפונו. ההחלטה של בג"ץ מגיעה אחרי שנים של מאבק משפטי עיקש של תושבי מצפה כרמים ושל פוליטיקאים רבים, בהם שרת המשפטים לשעבר איילת שקד, שניסו לסייע לתושבי מצפה כרמים למנוע את גזירת הפינוי. נציין כי מי שיזם את הבקשה לדיון נוסף בעליון הוא שר הביטחון בני גנץ.

דורון לשם, דובר היישוב: "הסיכויים שלנו היו מאוד נמוכים, אבל המקרה שלנו היה ייחודי. כולם הסכימו שאי אפשר כל הזמן להרוס ולהרוס. זו פעם ראשונה שיש תקדים כזה. זה לא קרה בעמונה או במגרון. זה תקדים אדיר. הפסק הזה מכשיר לפחות 2,000 בתים בהתיישבות עם סוגיות דומות".

שר המשפטים גדעון סער אמר: ''מברך על פסק דין חשוב, בו נעשה צדק, של בית המשפט העליון בדיון נוסף 'מצפה כרמים'. דעת הרוב הפכה את פסק הדין הקודם וקבעה שתושבי הישוב לא יפונו מבתיהם, כיוון שהם נשלחו למקום ע"י המדינה והסתמכו עליה. מברך את שותפי, שר הביטחון בני גנץ שיזם את הבקשה לדיון נוסף ופעל לשינוי התוצאה''.