כלא גלבוע
כלא גלבוע צילום: שירות בתי הסוהר

עורכת הדין קרן ברק המייצגת את החיילות שטענו כי עברו אונס והטרדות בכלא גלבוע על ידי מחבל, התייחסה הבוקר (ראשון) לפרטי הפרשה כפי שהתגלו בשבוע שעבר.

בראיון לגל"צ אמרה עו"ד ברק: "הפרשה הזאת הייתה ידועה לכל, וההתנהלות הייתה שיטתית לגמרי. החיילת עברה אונס, את הנורא מכל, במספר פעמים שונות. היה ידוע בכל בית הכלא שהאסיר בוחר את הסוהרות שלו - הלכו לידו על קצות האצבעות".

עורכת הדין טוענת כי השימוש של הנפגעת במונח 'שפחת מין' היה מדויק: "מדובר במעשי אינוס חמורים במלוא מובן המילה".

בתוך כך, בישיבת הממשלה התייחס רה"מ לפיד למקרי האונס בכלא גלבוע: ''לא יכול להיות שחיילת בצה"ל נאנסת במהלך שירותה בידי מחבל. אתמול שוחחתי בעניין ארוכות עם השר לביטחון פנים ועם נציבת שירות בתי הסוהר, רב-גונדר קטי פרי. הוצגו בפניי הצעדים שנעשו בשב"ס כדי לוודא שמקרה כזה לא יחזור לעולם".

לפיד אמר כי "המקרה הנידון, שקרה בתקופת הממשלה הקודמת, נמצא תחת צו איסור פרסום, אבל הוא צריך להיחקר והוא ייחקר. אנחנו נוודא שהחיילת מקבלת סיוע, נמצה את הדין עם האשמים ונבטיח שארועים כאלה לא ישנו".

השר לביטחון הפנים עמר בר לב התייחס הבוקר לפרשת הסרסור בסוהרות ואמר כי אין טעם בשלב זה להקים ועדת חקירה בעניין. בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב' אמר בר לב כי "ברגע שיש חקירה משטרתית אז גם אם יקימו ועדת חקירה או בדיקה, היא מנועה מלעסוק בנושאים שבהם עוסקת חקירת המשטרה. אפשר להקים ועדה אבל היא לא תהיה אפקטיבית בהתייחס לאירועים המזעזעים האלה ולכן צריך לתת לחקירה להימשך".

בר לב ציין כי הוא אינו מבין מדוע הטיל בית המשפט צו איסור פרסום על הפרשה: "מתנהלת חקירה משטרתית אבל אני לא מבין למה יש צו איסור פרסום. במקרה הזה אין מקום לצו. כל אזרחי המדינה ובוודאי הורים ומשפחות שילדיהם משרתים בשב"ס חשוב שידעו מה קורה ומה קורה בחקירה".

כזכור, סוהרת ששירתה בכלא גלבוע כחיילת בשירות חובה טענה ביום חמישי האחרון כי נאנסה בידי אסיר ביטחוני במהלך שירותה במקום. בקמפיין מימון המונים שיצרה כתבה הסוהרת: "לרוע מזלי, מכל בתי הכלא, הוצבתי בכלא גלבוע. גיליתי לתדהמתי שיש 'מפקד' אחד שהוא מחבל פלסטיני עם דם על הידיים, אשר שלט בכל הקצינים ואנשי הסגל שנשמעו לו וביצעו את 'פקודותיו' (בקשותיו) בלי שום ויכוח".