אביב כוכבי
אביב כוכבי צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל, אביב כוכבי, מתכוון לפרסם בקרוב את הספר שכתב, ולחלקו לקציני צה"ל. הפרסום מעורר ביקורת פנימית בצה"ל, ונטען כי "מדובר בבזבוז כספי ציבור", שנעשה "כחלק מבניית מורשתו של הרמטכ"ל", כך מדווח העיתון 'ישראל היום'.

על פי הדיווח, כוכבי התכוון לפרסם את הספר כבר בשנה שעברה. הוא אף הגיש עותק ממנו לוועדת השרים המאשרת פרסומים של עובדי ציבור בכירים, אך נסוג בו לאחר שהנושא פורסם. צה"ל טען אז כי הספר לא נערך, וכי לא ברור כלל אם ומתי ייצא לאור.

כעת מסתבר שכוכבי מעוניין לפרסם את הספר כבר בתקופה הקרובה, לקראת חגי תשרי, עוד בטרם יסיים את תפקידו כרמטכ"ל ב-1 בינואר בשנה הבאה. הספר יודפס על חשבון צה"ל ויחולק לכלל המפקדים, ככל הנראה מרמת מפקדי פלוגות ומעלה.

העובדה שהספר יתפרסם בתוך צה"ל ויחולק למפקדיו חוסכת מכוכבי את הצורך לקבל את אישורה של ועדת השרים, שספק אם היה ניתן לעובד ציבור בכיר כמותו. בניסיון לעקר ביקורת ציבורית או משפטית גם מקפידים בצה"ל להגדיר את הפרסום של הרמטכ"ל לא כספר אלא כ"חוברת הדרכה", שכוללת דברים שכתב כוכבי במהלך 40 שנות שירותו. זאת, למרות שכוכבי עצמו אמר בשנה שעברה כי מדובר בספר שנכתב ברובו במהלך שנות כהונתו כרמטכ"ל, ועוסק במנהיגות ובפיקוד צבאי.

הספר המיועד מעורר ביקורת פנימית בצה"ל. "כוכבי יכול היה לחכות לשחרור, ואז לכתוב ספר", אמר גורם בכיר. "מה בוער לו לעשות את זה דווקא עכשיו, על-חשבון הצבא? זה נראה כמו ניסיון לעצב בכוח מורשת". גורם אחר תהה "מי אישר את ההוצאה שכרוכה בעריכה ובהדפסה של ספר באלפים רבים של עותקים", ו"מדוע הרמטכ"ל פועל בסתר – שנה אחרי שגנז את הספר, הוא ממהר להוציא אותו בחטף רגע לפני שהוא מסיים את תפקידו".

מדובר צה"ל נמסר כי "כתב היד מצוי בשלבי עריכה אחרונים, ויופץ למשרתי צה"ל בשבועות הקרובים. כתב היד הינו ספר הדרכה בנושא צבאי פיקודי, העוסק במנהיגות צבאית, בהנעת אנשים וטיפוחם. כתב היד מבוסס על הרצאות, שיחות ודפי מפקד שכתב הרמטכ"ל לאורך 40 שנות שירותו".