שנאה ברשת
שנאה ברשת צילום: איסטוק

דו"ח שמפרסמת קרן ברל כצנלסון בדק את רמת השנאה ברשת כלפי אוכלוסיות שונות בשנה החולפת. הדו"ח ניטר את שיח השנאה בשפה העברית ברשתות השונות.

מהמסמך עלה כי במהלך שנת 2022, נכתבו ברשת כ-5.6 מיליון אמירות פוגעניות, קללות וקריאות לאלימות.

בקרן מדגישים כי באם נוציא את העלייה הניכרת בשיח השנאה נגד יוצאי רוסיה ומבקשי מקלט (גם כפועל יוצא של המלחמה באוקראינה), חלה ירידה בשיח השנאה נגד החברה הערבית, החברה החרדית, קהילת הלהט"ב, אנשי ימין ושמאל.

שיח השנאה נגד רוסים זינק בכ-270%, מ-18,153 שיחות שנאה אשתקד ל-67,129 השנה. שיח השנאה נגד מבקשי מקלט עלה ב-25%.

מנגד, שיח השנאה נגד יוצאי אתיופיה ירד ב-48%, ימנים ב-39%, שמאלנים ב-35%, להט"בים ב-27% וערבים בכ-9%.

האוכלוסייה המותקפת ביותר השנה היא האוכלוסייה הערבית עם 255 אלף ביטויי שנאה - 35% מכלל שיח השנאה כנגד מגזרים/קבוצות. במקום השני, האוכלוסייה החרדית עם כ-85 אלף ביטויי שנאה - 11% משיח השנאה כנגד קבוצות, לאחריה אנשי שמאל עם 76 אלף ביטויי שנאה - 10% משיח השנאה כנגד קבוצות, ובמקום הרביעי רוסים עם 67 אלף ביטויי שנאה - 9% משיח השנאה כנגד קבוצות.

החודש עם הכי הרבה ביטויי שנאה היה מרץ עם למעלה מ-750 אלף ביטוי שנאה. מנגד, החודש עם הכי מעט ביטויי שנאה היה ספטמבר עם 254 אלף ביטויי שנאה, ככל הנראה בגלל אווירת החגים.

בחודש מרץ חלה עלייה דרמטית בשיח השנאה כנגד הציבור הרוסי - כ-31 אלף ביטויי שנאה, לעומת ממוצע חודשי של כ-5,500 ביטויי שנאה. בחודש זה נרשמה גם קפיצה בשיח השנאה כנגד מבקשי מקלט, עם למעלה מ-16 אלף ביטויי שנאה, לעומת ממוצע חודשי של כ-3,300 ביטויי שנאה.

בחודש מאי חל זינוק בשיח השנאה כנגד האזרחים הערבים כ-49 אלף ביטויי שנאה, לעומת ממוצע חודשי של כ-22 אלף ביטויי שנאה.

ענת רוזיליו, מנהלת המחלקה הציבורית בקרן ברל כצנלסון ופרויקט דו"ח השנאה אמרה כי "מאז פרוץ המלחמה באוקראינה אנחנו רואים עלייה חדה לא רק בביקורת מוצדקת ונכונה נגד המשטר הרוסי שמבצע פשעי מלחמה, אלא גם לצערנו ביטויי שנאה מכלילים ופוגעניים נגד רוסים. החיבור הזה שלא מבחין בין המשטר לעם הוא מסוכן. כאשר מספר לא מבוטל מיהודי רוסיה עולים ועתידים לעשות עלייה למדינת ישראל חשוב במיוחד להימנע מביטויים כאלה ומדעות קדומות ולפתוח בפניהם את הדלת".

יצויין כי הדו"ח המתפרסם זה השנה השביעית, מתפרסם מידי שנה לקראת תשעה באב על ידי קרן ברל כצנלסון בשיתוף חברת המחקר ויגו.

על מנת לייצר את הדו"ח, המערכת חולשת בכל רגע נתון על למעלה מחצי מיליון שיחות (סטטוסים, תגובות, ציוצים, טוקבקים). מעבר לניטור העכשווי, דו"ח השנאה כולל גם ניתוחי עומק (כמותני ואיכותני) של מופעי הסתה ושנאה בשפה העברית.