ישבהז
ישבהז צילום: צילום: חטיבת ישל"צ

ישיבת בין הזמנים ה-29 בישיבת ירושלים לצעירים, מישיבות הדגל של הציונות הדתית, הגיעה אתמול לסיומה במעמד מרומם, בהשתתפות רבני הישיבה ומאות תלמידים, ביניהם תלמידי הישיבה והחטיבה הסמוכה אליה, בחורים רבים מישיבת מרכז הרב, בוגרי כיתות ז' וח' ותושבי השכונה.

בין מעבירי השיעורים בישבה"ז (ישיבת ירושלים לצעירים) היו שני הרבנים הראשיים לישראל: הראשל"צ הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו, הרב דוב ליאור, הרב אביגדור נבנצל, הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב, הרב אריה שטרן, רבה של ירושלים, המקובל הרב יעקב עדס, הרב אורי שרקי, ורבים אחרים.

בתמונה: שיעורו של הרב דוב ליאור. צילום: חטיבת ישל"צ

'ישיבת בין הזמנים', היא מסורת ארוכת שנים, המושכת אליה מידי שנה מגוון גדול של בני נוער (ולא רק) המעוניינים להשקיע שבועיים מהחופש בלימוד אינטנסיבי ומעמיק, בלימוד בדיבוק חברים ובשמיעת שיעורים ושיחות מגדולי רבותינו ומתלמידי חכמים מוכרים, מרצונם ומיוזמתם המלאה של התלמידים.

ה'ישבה"ז' מאורגן ומתופעל באופן מלא ע"י תלמידי הישיבה בניהולם של תלמידי כיתה י"ב היוצאים ממנה, ובסיוע נרחב מצד התלמידים האחרים, המארגנים התחילו באיסוף התרומות ובתכנון לפני חודשים ארוכים. קביעת הלו"ז, מימון, שכתוב ועריכת כל השיעורים לחוברת תוך כדי הישבה"ז עצמו, תיאום מול רבנים והכנת שלוש ארוחות ביום למאות משתתפים, הם רק חלק קטן מהמשימות שעמדו לפתחם של התלמידים, שעמדו בהן בהצלחה, והספיקו אף ללמוד תוך כדי.

נקודת השיא של הישבה"ז הייתה, כמידי שנה, מבצע הלימוד שישי-שבת בו התלמידים לומדים כמעט ללא הפסקה וסופרים את השעות שלמדו, כאשר סך גדול יותר של שעות לימוד מזכה בפרס גדול יותר. בימים אלו נפוץ לראות בחורים המסתובבים בשכונת קריית משה כשראשם רכון אל ספר קודש כלשהוא כדי לא להחמיץ אפילו דקה, "ובלכתך בדרך".

המארגנים נדהמו לראות מספר תלמידים מכובד שהגיעו ליותר מ30 שעות לימוד מתוך 40 שעות בהם התקיים המבצע.

בישבה"ז הועברו שיעורים ממגוון גדול של רבנים מכל קצווי הארץ, ביניהם גם תלמידי חכמים מהציבור החרדי. חלק מהרבנים התייחסו לסוגיות אקטואליות; ביניהם הרב אריאל בראלי שהתייחס לשמירת נגיעה וכבוד הבריות בעקבות האירוע בו יובל דיין סירבה ללחוץ את ידי הנשיא ביידן, הרב דוב ליאור שהתייחס בשו"ת לנושא גיור ללא קבלת מצוות ועוד.

חידוש מיוחד בשנה זו היה חוברת סיכומים מפורטת של השיעורים שהועברו במהלך הישבה"ז. תלמידי הישיבה ערכו, עימדו ועיצבו תוך כדי השיעורים עצמם סיכומים מפורטים, והוציאו אותם כחוברת שחולקה כשי למשתתפי הישבה"ז באירוע הסיום. ניתן להוריד ללא עלות את חוברת השיעורים. חלק משיעורי הישבה"ז גם שודרו ועלו לערוץ היוטיוב של הישיבה.

כל בוקר רה"י הרב יאיר גזבר העביר סדרת שיעורים במאמר הדור והרלוונטיות שלו לדורנו. כמו כן, הרב התייחס לשיר "דור" של חנן בן ארי. באחד הימים התקיים שיעור ולאחריו מעמד תפילה מרטיט עם המקובל הרב יעקב עדס.

לומדי הישבה"ז אף השתתפו וחיזקו את סיבוב השערים המרכזי של ראש חודש אב, ומייד אחריו חזרו לישיבה ל'משמר - ליל שישי'.

צילום: זבול יעקבי

בסיום הישבה"ז התקיימה הרצאה מרתקת של ההיסטוריון והמרצה גרשון בר כוכבא על מרד גטו ורשה.

ראש הישיבה הרב יאיר גזבר בירך את התלמידים ואמר "ב"ה זוכה ישיבתינו במפעל אדיר של ריבוי תורה במסגרת ישיבת בין הזמנים המנוהלת מא' ועד ת' על ידי תלמידי השמינית. מהזמנת הרבנים לשיעורים, קביעת סדרי הלימוד ועד הכנת האוכל לעשרות התלמידים החובשים את בית המדרש.

תענוג עצום לבוא לבית המדרש ולשמוע את קול התורה של תלמידי הישיבה, אורחים צעירים וגם תלמידים מישיבות אחרות המגיעים מרצון חופשי או יותר נכון מהשתוקקות לתוספת תורה ודעת בזמן המכונה 'חופש'".

"שמעתי ממספר רבנים שהגיעו למסור שיעור, שלא תמיד הם נענים, אבל כשמגיעה בקשה ממסגרת כזו של לימוד תורה מרצון, הם פשוט לא יכולים לסרב, ובאמת איך אפשר? וזאת כמובן מלבד תוספת הנחת כשמגיעים ורואים באיזו עוצמה מדובר. אשרינו ואשרי העם שככה לו" - דברי הרב גזבר.

"מדהים לראות את ההתגייסות של כולם למען המפעל הגדול הזה. תורמים, רבנים, תלמידים ועוד", סיכם אחד מתלמידי השמינית שאירגנו את הישבה"ז: "זו זכות גדולה בשבילנו להמשיך את המפעל הגדול הזה. זו הדרך בה אנו יכולים להודות במקצת ולהוקיר טובה לישיבה על ארבע השנים שלמדנו, נבננו וצמחנו בה. אפשר לראות בבירור איך הארגון של הישבה"ז הוא תוצר ישיר של כל העוצמות שספגנו במקום הגדול והקדוש הזה".