הרב דב ליאור בכנס ארגון חותפ
הרב דב ליאור בכנס ארגון חותפ צילום: ארגון חותם

בכנס 'גיור ללא נייר' של ארגון חותם שהתקיים אתמול (שני) בשיתוף בית מוריה בבאר שבע, אמר הרב דב ליאור כי גיור ללא כוונה לקבל עול מצוות הוא הצגה.

הכנס עסק ברפורמת הגיור אותה מקדם השר מתן כהנא. במהלך הכנס עסקו הרבנים בהשלכות הצפויות מרפורמת הגיור על הזהות היהודית של המדינה, והמשמעות שלהן בשטח.

לדברי הרב ליאור בכנס, "כל מי שלומד יודע שהיסוד לגיור הוא קבלת עול תורה ומצוות. לא לדעת את כל התורה, אבל להביע רצון לקבל עליו את התורה ומצוותיה. אבל אם מלכתחילה הוא לא ישמור על שום דבר זו הצגה ולא קבלת מצוות. ואם אנחנו יודעים שזו הצגה, או בשביל חתונה, או בשביל מענק כספי, זו לא גירות וזו לא כניסה לעם ישראל".

לדבריו, "יש גרי צדק אמיתיים שבאים לקבל על עצם כניסה לעם היהודי ברצון כנה ואמיתי. והם יכולים לתרום רבות לעם ישראל. אך קבלת תורה ומצוות זהו הבסיס לכניסה לעם ישראל. אי אפשר להתפשר כאן, לא בדברים ששייכים לעצם קיומה של האומה", אמר הרב ליאור בכנס".

בנוסף, הרב ליאור התייחס למאבק כיום בנושאי יהדות במדינה. "יש פה מאבק. כמו המאבק נגד שמירת תורה ומצוות, יש מאבק על מיהו יהודי. מהו יהודי. מי שגדל בעולמה של תורה יודע שיהודי הוא מי שמאמין בתרי"ג מצוות ומתנהג כיהודי כל החיים, ולא רק גר בארץ ודובר את השפה העברית. המלחמה פה היא נגד צביונה של המדינה כמדינה יהודית, נגד צביונו של עם ישראל כעם הנבחר, ויש חלקים בעם ישראל שרוצים לטשטש את הנקודות האלו ולטשטש את זהותה היהודית של עם ישראל", התריע הרב ליאור.

בסיום דבריו דיבר הרב על מסירת השטחים שמתרחשת בנגב. "היום יש מאבק על צביונה של המדינה", אמר. "אלו שמכונים שמאל, בינתיים מעשה שטן הצליח, ויש להם רוב בצירוף הערבים רוכבי הגמלים היושבים בממשלה, ומדינת ישראל תלויה בתמיכתם של ערבים. כשרבין הקים ממשלה בסיוע של הערבים, הרב צבי יהודה אמר אז 'אין ממשלה בישראל'. אין דבר כזה שעם ישראל חוזר לארצו ומסתמך על קולות של מחבלים. לכן אין תמיהה כאשר הם רוצים לטשטש את הזהות היהודית עם הקשר שלהם עם הערבים".

"לנו אסור להסגיר שטח לשלטון של מי שאינו בן ברית, כל דיבורי ההבל שאם ימסרו להם שטחים יהיה איתם שלום, אני אומר לכם שאיתם יהיה שלום כמו שאני אגיע לירח", הוסיף ."עם הפראים האלו לא היה שלום ולא יהיה שלום, כי הם שונאי שלום. כל מה שמוסרים שטחים וכל מה שבונים להם, זו דקירת סכין בגבו של עם ישראל. אנחנו צריכים לנקות את ארצנו מכל המחבלים, כי הם מבינים שדרך זה הם ישתלטו עלינו".

בכנס נשאו דברים גם נשיא ארגון חותם הרב יעקב אריאל, הרב שמעון כהן ראש מוסדות בית מוריה בבאר שבע, הרב אליעזר אלטשולר רב היישוב סוסיא, וח"כ שמחה רוטמן ממפלגת הציונות הדתית.

לדבריהם, עתיד זהותה של מדינת ישראל נמצא בסכנה לנוכח רפורמת הגיור, וההשלכות של הרפורמה יהיו הרסניות להמשך קיומו של העם היהודי. בנוסף, דיברו הנואמים בכנס על היחס האהוב שהתורה מצווה לתת לגר, ועל ההונאה והמפח נפש שיגרם למתגיירים שלא על פי ההלכה.