סיכול ח'אלד מנצור, מפקד מרחב דרום רצועת עזה בג'יהאד האיסלאמידובר צה"ל

הג'יהאד האסלאמי אישר לפנות בוקר (ראשון) כי חאלד מנסור, מנהיג החטיבה הדרומית של הארגון, חוסל בתקיפת צה"ל ברצועה.

בתקיפה נהרג גם זיאד אל-מודלל, בנו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי אחמד אל-מודלל.

לאורך השנים היה מנצור מעורב בהוצאת פיגועים רבים, ביניהם הפיגוע ביולי 2004, בו נפצע באורח בינוני מפקד החטיבה הדרומית באוגדת עזה, אלוף-משנה פינקי זוארץ ז"ל. בשנת 2010, כששימש כראש היחידה הרקטית של ארגון הטרור, נטל ח'אלד מנצור אחריות על הפיגוע בו נהרגו רב-סרן אלירז פרץ ז"ל וסמל-ראשון אילן סביאטקובסקי ז"ל.

בצה"ל מציינים כי מנצור הוביל מאות פיגועי ירי רקטי לעבר שטח מדינת ישראל, החל משיגורי פצצות מרגמה ועד לירי אמצעי לחימה רקטיים מתקדמים. החל משנת 2015, ח'אלד מנצור שימש כמפקד המרחב הצפוני ברצועת עזה. לאחר מכן, עבר לתפקיד מפקד המרחב הדרומי.

ח'אלד מנצור היה אחראי בין היתר על תיק המנהרות ופיקד על היחידה הרקטית של ארגון הטרור גא"פ. במהלך מבצע 'שומר החומות' (מאי 2021), ח'אלד מנצור ביצע ירי רקטי כבד לעבר העורף הישראלי, בעיקר לעבר הערים אשדוד ואשקלון ופעל לממש מתווים התקפיים נגד כוחות צה"ל ואזרחי ישראל.

ראש אגף המבצעים בצה"ל: צמרת הג'יהאד האיסלאמי סוכלהחדשות הערב, כאן 11

מתחילת מבצע "עלות השחר" זוהו כ-580 שיגורים מרצועת עזה, כאשר יותר מ-120 רקטות נפלו בשטח הרצועה ו-480 חצו לשטח ישראל. כיפת ברזל יירטה 200 רקטות, והיא שומרת על 96% של יירוטים מוצלחים.

בתוך כך, צה"ל השמיד הלילה מנהרה התקפית במרכז-דרום הרצועה, שלא חצתה לשטח ישראל. במסגרת מבצע "עלות השחר", הכוחות עצרו הלילה כ-20 פעילי הארגון.

צה"ל תוקף מנהרה התקפית של הג'יהאד האסלאמידובר צה"ל

לפי הודעת צה"ל, נכון לשעה 06:30 הותקפו מתחילת המבצע כ-140 מטרות של הג'יהאד האיסלאמי, מנהרה, כ-10 בורות של שיגור רקטות, שמונה מטרות שסוכלו בזמן אמת ושישה מחסנים לאמצעי לחימה.

ראש אגף המבצעים בצה"ל, האלוף עודד בסיוק, אמר אמש לכלי התקשורת כי "כל הצמרת הביטחונית של הג'יהאד האיסלאמי סוכלה".

"ניתן היה לראות בשעות האחרונות עוד תופעה חשובה מאוד. הג'יהאד יורה מאות רקטות, חלק לא מבוטל מהן פוגע בתוך רצועת עזה. לפי כל הנתונים שיש בידי – אני רואה שהפגיעה בג'בליה היא פגיעה עצמית. הארגון לא רק מסכן חיי ישראלים, הוא גם פוגע בפלסטינים. נמשיך ונפעל נגד הג'יהאד האיסאלמי עוד כמה שנצטרך. לא נעצור עד שהג'יהאד האיסלאמי יפסיק לאיים עלינו. הסבלנות חשובה, לא הכול עובד חלק במבצעים כאלה. עד עכשיו התוצאות טובות", אמר האלוף.

ראש מערך ההסברה הלאומי ליאור חייט הבהיר קודם לכן כי שיגור כושל של הג'יהאד האסלאמי הוא הגורם להרג הטראגי של הילדים בג'באליה.

"יש בידינו סרטונים המוכיחים מעל לכל ספק שלא מדובר בתקיפה ישראלית. כוחות הביטחון הישראלים לא תקפו בג'באליה בשעות האחרונות. הוכח באופן חד-משמעי כי מדובר בשיגור כושל של רקטה ששוגרה על ידי הג'יהאד האסלאמי".