ח"כ אלכס קושניר
ח"כ אלכס קושנירצילום: קובי ריכטר/TPS

יושב ראש ועדת הכספים חבר הכנסת אלכס קושניר פנה במכתב ליושב ראש הכנסת בועז טופורובסקי בדרישה לכנס דיון בוועדת הכספים בנושא הפיצוי לתושבים בעקבות נזק ישיר או עקיף בעקבות מבצע 'עלות השחר'.

בתחילה מציין קושניר במכתב את השתלשלות העיניינים: "בתאריך 5 באוגוסט 2022 צה"ל יצא למבצע 'עלות השחר' ברצועת עזה, כנגד ארגון טרור הג'יהאד האסלאמי. עוד כמה ימים קודם לכן הוטלו מגבלות תנועה על תושבי עוטף עזה".

"בעקבות כך, ברצוני לקיים דיון דחוף במסגרת ועדת הכספים, על מנת לבחון את מוכנות הממשלה למתן פיצויים לנזק ישיר ועקיף שכבר נגרם, או עלול להיגרם לתושבים ולעסקים בעקבות המבצע. אני מבקש מוועדת ההסכמות לאשר לי לכנס את הוועדה לצורך קיום הדיון ללא דיחוי".

גם יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ מיכאל ביטון פנה הבוקר לוועדת ההסכמות בכנסת בראשות חה"כ בועז טופורובסקי ויריב לוין בבקשה לאשר קיום דיון דחוף על סיוע לעסקים ושכירים בשדרות, אשקלון ויתר יישובי עוטף עזה.

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ מיכאל ביטון: "עלינו לממש ביעילות את מנגנון הפיצויים למי שנאסר עליו ללכת לעבודה ובגין נזקים כלכליים אחרים. העסקים באזור עוטף עזה סופגים נזקים כבדים בכל סבב הסלמה, העסקים הללו הם הלב הפועם של כלכלת ישראל, היום הם זקוקים לסיוע ממשלתי ונפעל בנחישות שהם יקבלו את הסיוע מהר ככל האפשר".

בתוך כך, פורום העצמאים מבית ההסתדרות יצא בקריאה דחופה למקבלי ההחלטות להעניק פיצוי מיידי לאלפי העסקים והעצמאים שנפגעים בשל המתיחות הביטחונית.

"על המדינה לא להתמהמה כפי שקרה בתקופת האומיקרון. אנו מצפים מהממשלה להזרים קודם כל את החמצן הדרוש לעסקים ולעצמאים בעוטף עזה - ובמדינה כולה. נוסף על כך, מדובר גם בהזדמנות מצוינת ליישם ולהעביר בחוק את נוהל הפיצוי בשעת חירום שאותו אנו מציעים לממשלה ולכנסת כבר תקופה ארוכה. לו היינו היום עם נוהל כזה בחוק, אפשר היה בהינף החלטה אחת להזרים אוויר לנשימה לכל העסקים שנפגעים כעת".

יו"ר פורום העצמאים, רמי בז'ה, אמר כי "פורום העצמאים מחזק את כוחות הביטחון ואת הממשלה על ניהול מערכה צודקת בדרום. במקביל, הביטחון הכלכלי והוודאות לעסקים ולעצמאיים חשובים ונחוצים מתמיד. אנו סומכים על הממשלה שתדאג מיידית לפיצוי לעסקים בעוטף עזה ובשאר חלקי המדינה".

"שוב ושוב מוכח כי ישראל זקוקה לנוהל מוסדר של פיצוי בעת חירום, כפי שפורום העצמאים דורש לחוקק. החוק ימנע תסכול, תלות ומחאות של עסקים ושל תושבים שפרנסתם נפגעת. זה הזמן להעביר את החוק הזה, בתמיכה גורפת מהקואליציה ומהאופוזיציה. חוק כזה יביא שקט וודאות לעצמאים ולבעלי עסקים ואף יעלה פחות למדינה, שכן היא תתנהל על פי נוהל מסודר, מתוקצב וידוע מראש".