אריאל סמואל
אריאל סמואלצילום: ליה יפה

חברת הסטארט אפ Rankset הישראלית פיתחה טכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית שמאפשרת לבחון ולשפר התאמה של שחקנים לקבוצות כדורגל.

המאגר שבנתה החברה כולל 220 אלף שחקני כדורגל ברחבי העולם, על פי פילוחים וחתכים שונים. האלגוריתם מייצר לכל שחקן ניתוח על בסיס מערכת דרגים ייחודית המכילה נוסחאות מתמטיות, אירועים וסיטואציות שהשחקן והקבוצה שלו לקחו בהן חלק ועוד מספר פרמטרים בלעדיים, כך שימקסם את ההישגים האישיים ואת תרומתו לקבוצה בה הוא משחק.

בשנת 2021 נרשמו 18,068 העברות שחקנים בין 211 איגודי הכדורגל בעולם, הרשומים תחת FIFA, עליה של 5.1% מהשנה שקדמה לה. תחום זה, שיש לו השלכות כלכליות ואישיות רבות, מתנהל ברובו על פי תחושות בטן של מקבלי ההחלטות בקבוצות ושל השחקנים. סטטיסטיקות העבר מצביעות על כך שכמחצית מהעברות השחקנים לא מצדיקות את עצמן ונרשמות ככישלון מסיבה כלכלית או של פיתוח הקריירה.

הכלים הטכנולוגיים במערכת של RankSet יוצרים אינטגרציה בין מקורות מידע רבים ומגוונים, וכך מאפשרים למועדונים תכנון הרכב סגל שחקנים אופטימלי לפני כל עונה, שאיתו יוכלו להגיע להישגים הטובים ביותר. זאת בעזרת שילוב של נתונים סטטיסטים, משוואות מתמטיות ייחודיות, סטטיסטיקות של חברות הימורי ספורט ואנליסטים בכירים מעולם הכדורגל.

המערכת מנגישה באופן אוטומטי פירוט מנומק לרמת ההתאמה של שחקן למועדון ושל המועדון לשחקן. המשימה של החברה היא לפתח כלים מתקדמים לבניית קריירה מקצועית לשחקני כדורגל צעירים ובוגרים, לסמן את נתיב הצמיחה האופטימלי עבורם ומינוף ערך כרטיס השחקן שלהם בטווח קצר וארוך ובאותה עת, לאפשר למועדוני כדורגל ליצור סגל שחקנים מקצועי ומאוזן.

הסטארטאפ Rankset הוקם על ידי אריאל סמואל, אנליסט ומאמן כדורגל בהכשרתו. מנכ"ל החברה הוא כפיר סטוקול, אשר שימש מנהל בחברות ביטוח ומנתח בחברת איסוף נתוני כדורגל, ולצידם יועצים מתחום הכדורגל, מפתחים ואנשי אלגוריתמיקה וסטטיסטיקה. החברה נמצאת כיום במהלך של גיוס מימון המונים באמצעות פלטפורמת פיפלביז.

המערכת של Rankset כבר משמשת מועדוני ספורט וסוכני שחקנים המקצועיים ביותר בישראל, אנגליה, בלגיה, סרביה, רומניה וכן בסיירה לאון, ניגריה, גינאה וסנגל. החברה מייצרת הכנסות כבר בחלון ההעברות הנוכחי עם מספר החתמות באמצעות סוכנים. במדינות אפריקה, החלה רנקסט בנוסף לפעילות הטכנולוגית, לשתף פעולה ולייעץ לאקדמיה המאתרת כשרונות צעירים ומשקיעה בשחקנים שהיא מזהה כבעלי כישרון ופוטנציאל לפתח ולטפח קריירה בינלאומית.

לדברי אריאל סמואל, היקף שוק הבינה המלאכותית העולמית בתחום הספורט הוערך ב-1.4 מיליארד דולר בשנת 2020, ועתיד לזנק עד ל-19.2 מיליארד דולר בשנת 2030. כיום מועדונים משלמים אלפי אירו בשנה עבור איסוף נתונים יבשים, שאין בהם אינטגרציה או ניתוח אנליטי שמניע לפעולה. היתרון בשימוש במערכת מבוססת בינה מלאכותית הוא עיבוד הנתונים הרבים ואובייקטיביות הניתוח, שנטול הטיות אנושיות. היא יכולה להיות כלי עזר דומיננטי ואף מכריע בקבלת החלטות ולקצר משמעותית את התהליכים.