לוחמי צה"ל
לוחמי צה"לצילום: Nasser Ishtayeh/Flash90

נס הלילה סמוך לקבר יוסף זאת לאחר שלוחם בסיירת גבעתי פלט כדור מנשקו לעבר חברו במהלך נסיעה ברכב ממוגן.

הכדור נבלם על ידי אפוד המגן הקרמי. הלוחם נפצע באורח קל מאוד.

מצה"ל נמסר "במהלך יציאת כוחות צה"ל מהפעילות לאבטחת כניסת מתפללים לקבר יוסף בעיר שכם, שבמרחב החטיבה המרחבית שומרון, ארעה תקרית בטיחות בכלי רכב, בה נפלט בשוגג כדור מנשק של לוחם. הכדור פגע בווסט קרמי של לוחם. אין נפגעים והאירוע מתוחקר".

האירוע התרחש במהלך כניסתם של מאות יהודים לתפילה בקבר יוסף בשכם, תחת אבטחה כבדה של צה"ל ומשמר הגבול. במהלך הכניסה ביצעו מחבלים פלסטינים ירי לעבר כוחותינו שהשיבו באש. הפלסטינים דיווחו כי בן 18 נהרג בעימותים עם כוחות צה"ל וכי 31 בני אדם נפצעו, בהם 3 במצב אנוש.

בתוך כך סמל א"מ, החשוד בהריגתו של חברו נתן פיטוסי ז"ל במהלך שמירה בקו התפר באזור טול כרם, פנה לפרקליטות הצבאית בדרישה להפסיק את חקירתו.

במכתב ששלחו עורכי דינו, הסנגורית הצבאית הראשית אל"מ אופירה אלקבץ ועורך הדין ז'ק חן, נכתב כי על אף הפניות לסגן מפקד מצ"ח שמנהל את החקירה - לא אפשרו להם לדבר עם החייל היורה.

עורכי הדין אמרו כי "מניסיוננו, אין להלום חקירה בת שעות כה ארוכות כאשר מדובר באירוע קצר שהנסיבות הרלוונטיות שאופפות אותו אף הן אינן מהמסובכות לבירור. אין כל סיבה מתקבלת על הדעת להעמיד את החייל שנמצא במצוקה נפשית כה קשה ומובנת, בחקירה אימתנית ונקושה, שנמשכת שעות כה ארוכות. הסיבה היחידה שהיא מתנהלת בצורה זו היא הניסיון להביא את החייל לשנות את גרסתו הפשוטה באשר לאירועי אותו לילה - ואת זאת אין להרשות.

"למרבה הצער, מצטרפים הדברים להדלפות אסורות ובלתי-פוסקות לתקשורת המטילות דופי בחייל ובגרסתו. כבר משלב התחקירים שנערכו בשטח, תודרכו כתבים ופרסמו גרסאות ותהיות באשר להתנהלותו", כתבו הסנגורים והוסיפו כי "פרסומים אלה מתגברים ומתעורר הרושם שבכך מבקש הצבא לגדר את האחריות לקרות האירוע למרשנו ולמנוע דיון ציבורי פתוח בנוגע להוראות הפתיחה באש, ולתנאים ולנסביות האחרות שרלוונטיות לבחינה ובהן נאלץ מרשנו לתפקד. בדעתנו לפעול גם נגד התנהלות פסולה ולא אחראית זו".