שינזו אבה רגעים לפני שנרצח
שינזו אבה רגעים לפני שנרצחReuters

מפקד משטרת יפן, איטארו נקמורה, החליט להתפטר מתפקידו בעקבות הרצח של ראש הממשלה לשעבר, שינזו אבה, שנורה למוות במהלך נאום פומבי בחודש שעבר.

התפטרותו של מפקד המשטרה מגיעה לאחר דו"ח שחשף את ליקויי האבטחה סביב נאומו של אבה, שאפשרו לרוצח לירות בו מאחור במהלך הנאום.

"כדי לבחון מחדש את נהלי האבטחה ולעולם לא לתת לדבר כזה לקרות שוב, אנחנו צריכים שתהיה לנו מערכת חדשה. בתהליך האישור של תוכנית האבטחה החדשה שלנו, הבנו שנצטרך חובות התחלה חדשה. כדי לציין את ההתחלה החדשה שלנו עם תוכנית אבטחה חדשה, זה אך טבעי עבורנו לבנות ארגון חדש", אמר נקאמורה במסיבת עיתונאים.

נקמורה סיפר כי הגיש את התפטרותו לוועדה הלאומית לביטחון הציבור, אך לא פירט מתי אמורה ההתפטרות להיכנס לתוקף. מחר אמורה להתכנס ממשלת יפן לישיבה בה תאשר את התפטרותו. גם מפקד משטרת העיר נארה, בה אירעה התקרית הקטלנית, הודיע על התפטרותו.

דו"ח החקירה קבע כי משטרת יפן היתה יכולה להציל את חייו של אבה במידה והיו מקיפים אותו על הבמה בה נשא את הנאום, או אם משכו אותו לאחר שהיורה החמיץ את היריה הראשונה.

הרוצח, טטסויאה יאמאגאמי, נעצר שניות לאחר הירי והוא נמצא כעת במעצר. הוא אמור לעבור הערכה פסיכיאטרית על מנת לקבוע האם הוא כשיר לעמוד לדין.