חזירים
חזיריםצילום: ISTOCK

שר החקלאות עודד פורר מישראל ביתנו פועל להסרת המגבלות על שחיטת חזירים כדי לאפשר להקים בכל הארץ בתי מטבחיים לשחיטתם. כיום, תקנות מחלות בעלי חיים ושחיטת בהמות מתירות להקים משטחות חזירים בשלושה מקומות בארץ - אעבלין, מעיליא ובמכון למחקר שליד קיבוץ להב.

בטיוטה לתיקון התקנות שפורר גיבש ופורסמה בכאן רשת ב', מוסרת המגבלה הגיאוגרפית ויתאפשר להקים משחטות לחזירים בכל מקום, כשהתנאי היחיד הוא התאמה לדרישות הווטרינריות. "אין כיום טעמים מקצועיים להגבלת בתי מטבחיים באותם יישובים בלבד", נכתב בטיוטה וצויין כי הדבר יביא להגברת התחרות בענף.

ממשרד החקלאות נמסר כי "מדובר במגבלה שתוקנה לפני כ-20 שנה ואיפשרה הקמת מפעלים ברשימת מקומות שחלקם כלל לא רלוונטיים כיום. הסרת המגבלה הגיאוגרפית תאפשר להקים את המפעלים באזורים מותאמים לכך, כל עוד הם עומדים בדרישות השירותים הווטרינריים, המיועדים לשמירה מיטבית על בריאות הציבור, בריאות בעלי החיים ולמזער סבל מיותר מצד בעלי החיים".

עוד נמסר: "במטרה לפעול להפחתת יוקר המחייה, המשרד פעל להסרת המגבלה הגיאוגרפית, שתביא להגברת התחרות בין המפעלים, ועל ידי כך תוביל להורדת המחירים ולהנגשת הבשר לכלל האוכלוסייה בישראל, לרבות אזרחי ישראל שאינם יהודים. בכל הנוגע להיבטי דת, יש לפנות למשרד הדתות".

חבר הכנסת משה ארבל מש"ס הגיב בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב לפרסום, ואמר כי המציאות היום שבה ניתן לגדל חזירים למאכל בשני יישובים נוצריים היא מאוזנת, והשינוי שמנסה לעשות יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הוא לא דמוקרטי. "אנחנו מדינה יהודית, איפה כל הגופים שזכויות בעלי החיים לנגד עיניהם?".