ברק רביד
ברק רבידצילום: ערוץ 7

הפרשן המדיני ברק רביד ('וואלה') מוסיף הבוקר (חמישי) פרטים חדשים על שיחת הטלפון שקיימו אמש ראש הממשלה יאיר לפיד ונשיא ארה"ב ג'ו ביידן.

"זו הייתה שיחה של 45 דקות שרובה ככולה עסקה בנושא האיראני וכל צד אמר את עמדותיו - אותם הדברים שנאמרו בביקור של היועץ לביטחון הלאומי ושל בני גנץ בוושינגטון. השורה התחתונה היא שהאמריקנים לא מתכוונים לעשות עוד ויתורים לאיראנים, עם עוד נקודה קטנה - האמריקאים מבינים שלישראל יש את חופש הפעולה לפעול נגד איראן אם יהיה הסכם ואם לא יהיה הסכם", אמר רביד בראיון ל-103FM.

לדברי, "אם האיראנים יגידו 'אנחנו מקבלים את מה שאתם מציעים', יהיה הסכם. אם הם ימשיכו בעוד ועוד בקשות, ההסכם יתעכב, זאת המסקנה של ראש הממשלה לפיד אחרי השיחה עם ביידן. יש פער בקצב שבו אנחנו זזים בדיווחים בתקשורת לבין מה שקורה במשא ומתן. הדברים זזים יותר לאט ממה שנראה לנו".

"האמריקאים מודאגים מאוד מהאפשרות של התדרדרות בין ישראל לחיזבאללה. היה נראה שביידן לא מעורב בכל הנושא הזה, אבל אתמול הבית הלבן נכנס בכל הכוח לנושא ההסכם עם לבנון על הגבול הימי בכל הכוח, כי יש שם חשש שאם הנושא הזה לא ייפתר תוך כמה שבועות אנחנו עלולים להיות במלחמה בצפון", סיכם.

כזכור, ראש הממשלה יאיר לפיד שוחח אמש (ד') עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. השניים שוחחו ארוכות על המשא ומתן של המעצמות בנושא הסכם הגרעין, והמאמצים השונים לעצור את התקדמות איראן לעבר נשק גרעיני.

בלשכת לפיד סיפרו כי "המנהיגים דנו על ההתרחשויות האחרונות ופעילות הטרור של איראן במזרח התיכון ומעבר לו. במסגרת זו, בירך לפיד את הנשיא על התקיפות האחרונות של ארה"ב בסוריה".

לפיד והנשיא ביידן שוחחו גם על קידום היחסים בין המדינות כהמשך להצהרת ירושלים, ועל חשיבות היחסים הקרובים בין ראש הממשלה לנשיא ארה"ב.

בהודעת לשכת ראש הממשלה נכתב כי "הנשיא ביידן הדגיש את מחויבותו העמוקה לביטחון מדינת ישראל, ולשמירה על יכולותיה כנגד כל אויב ואיום, מקרוב ומרחוק".