מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן
מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקןState Department Photo by Ron Przysucha

הממשל בארה"ב מודה כי הוא מקיים מגעים שקטים עם איראן בסוגיות שונות ואף בוחן אפשרויות להסכם מוגבל עמה בתחום הגרעיני.

עם זאת, בממשל מדגישים כי חזרה להסכם הגרעין המקורי אינה רלוונטית בשלב זה. כך עולה מתשובות שנמסרו לעיתון "ישראל היום" ממחלקת המדינה של ארה"ב.

לדברי דובר מחלקת המדינה, "יש לנו דרכים לתקשר עם איראן בנושאים מדאיגים, כמו בנושא שחרור אזרחים אמריקנים שנעצרו שלא כדין באיראן, אבל אנחנו לא מתכוונים לפרט אותם".

הרקע לדברים הוא אמירתו של ראש הממשלה נתניהו בישיבת הממשלה הראשונה ביום שלישי שעבר, כי עדיין תיתכן אפשרות שהמעצמות יחתמו על הסכם גרעין עם איראן.

דברי נתניהו עמדו בסתירה לדברים שאמר יום קודם לכן מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן לשר החוץ אלי כהן לפיהם הסכם הגרעין כבר לא עומד על הפרק.

במחלקת המדינה ציינו כי "ההסכם איננו על סדר היום כבר חודשים. זה לא הפוקוס שלנו. מאז ספטמבר, ההתמקדות שלנו היא בעמידה על חירויות היסוד של העם האיראני ונגד העמקת השותפות הצבאית של איראן עם רוסיה ותמיכתה במלחמתה של רוסיה באוקראינה".

עם זאת, בממשל התחמקו מלהשיב האם מתקיימות שיחות חשאיות אחרות עם איראן על מתווים אחרים של ההסכם. הדובר אישר כאמור כי לארה"ב "יש דרכים" לדבר עם איראן על סוגיות שונות.

על פי דיווחים שונים, בממשל בוחנים מתווים חלופיים להסכם, כגון עצירת ההעשרה האיראנית בתמורה להסרת העיצומים באופן חלקי. בממשל סירבו כאמור לשלול אפשרויות כאלה.