שמחה רוטמן
שמחה רוטמןצילום: Olivier FItoussi/Flash90

חבר הכנסת שמחה רוטמן פנה הבוקר (שלישי) לשר החקלאות עודד פורר בדרישה כי יימנע משינוי הסטטוס קוו בעניין בתי נחירה לחזירים, וביקש כי טיוטת תקנות מחלות בעלי חיים שהופצה לפני כשבוע, תשונה בהתאם.

"כידוע לך אני תומך מובהק בגישה הגורסת שיש להפחית את הנטל הרגולטורי במדינת ישראל, ולבטל חסמים, מתוך תפיסה ששוק חופשי ועידוד תחרות יובילו בסופו של יום להורדת מחירים שתיטיב עם כלל אזרחי המדינה", כתב חה"כ רוטמן במכתבו, "ואולם, בכל הנוגע למגבלות על בתי נחירה לחזירים, אני מבקש ממך לשקול מחדש את הסרת המגבלות".

ח"כ רוטמן הדגיש כי "ביטול מגבלות אלה, ואין זה משנה מדוע הוכנסו מלכתחילה לתקנות, יפגע בסטטוס קוו בענייני דת ומדינה ובוודאי שביצוע פעולה שכזו בתקופת בחירות, כשזהותה היהודית של מדינת ישראל מותקפת כמטבע עובר לסוחר למטרות פוליטיות ציניות, אינו תורם למרקם החיים העדין שבו חיים כולנו. החזיר אינו סחורה ככל הסחורות במדינת ישראל".

במכתבו הדגיש חבר הכנסת רוטמן כי ההתייחסות לחזיר במסורת העם היהודי ומדינת ישראל אינה נובעת רק מהאיסור ההלכתי, אלא משורשי הזהות הלאומית של העם היהודי.

במכתב מצוטטים דבריו של ברל כצנלסון: "אינני חושש להגיד שכמה דברים מן המסורת הדתית שלנו הם בעיני קנינים לאומיים חשובים. ואינני רואה בהשקפתי זו שום פגם בהכרתי הסוציאליסטית... ולפיכך יכול אני לתאר לעצמי, שעם אשר מלחמת החירות שלו בימי החשמונאים היתה קשורה בהתנגדות לאכילת בשר חזיר, אשר סבל לא מעט במשך אלפיים שנה על שלא נכנע למי שרצה להאכילו בשר-חזיר, יהא נוהג כבוד במנהג קדומים זה".

את המכתב מסיים ח"כ רוטמן בבקשה כי השר פורר יתערב בעניין ויבהיר כי שינוי התקנות לא ישנה את הסטטוס קוו בעניין הקמת בתי נחירה לחזירים ולא יפגע ברקמת החיים המשותפת ובזהותה היהודית של מדינת ישראל.