לוחמים בפעילות למעצר מבוקשים
לוחמים בפעילות למעצר מבוקשיםצילום: דובר צה"ל

אל"מ (מיל') ד"ר משה אלעד, מגדיר את הדרישה האמריקאית לשינוי הוראות הפתיחה באש של חיילי צה"ל ביו"ש כדרישה חצופה וצבועה.

"דרישת הממשל האמריקאי מחוצפת, והתגובה הפבלובית של לפיד וגנץ תהיה 'בבקשה, אל תתערבו', אלא שבסוף התהליך ישראל תדווח לאמריקאים על נקיטת צעדים כלשהם כי כדי להניח את דעת הממשל", אומר ד"ר אלעד, מרצה במכללה האקדמית גליל מערבי בעכו ומי שכיהן כראש מנגנון התיאום הביטחוני עם הפלשתינים בתקופת אוסלו.

על קביעתו זו לפיה מדובר בדרישה אמריקאית צבועה, מרחיב ד"ר אלעד ומזכיר: "לסיבור האוזן, במאי 2006 נחתים אמריקאים ירו למוות באזרחים עיראקיים חפים מפשע בהם ילדים וקשישים. ביולי 2007 טייסי מסוקים אמריקאים ירו למוות מתוך סדיזם באזרחים שהלכו לתומם בעיראק בתוכם צלם רויטרס, ובאוקטובר 2015 הרגו האמריקאים 42 איש ופצעו 37 במתקן רפואי באפגניסטן. בשני מקרים כינו זאת דוברי הממשל 'תקלה טכנית מצערת' ובמקרה השלישי 'נושא שצריך להיחקר'".

לדבריו מדובר בדרישה שאינה אלא "צביעות אמריקאית דו שכבתית", כלשונו. "הראשונה, האחרונים שיכולים להטיף לישראל מוסר בנושא טוהר הנשק הם האמריקאים. מאז דרום קוריאה, ווייטנאם ואחר כך בעיראק ובאפגניסטן נכשלו חיילי צבא ארה"ב במתיחת קו מפריד בין אנשי טרור ובלתי מעורבים ומאידך הרבו להחמיא לישראל על מדיניות שפויה שישראל נוהגת חרף הקשיים האובייקטיביים בשטחים. השנייה, אלמלא היה מדובר באזרחית אמריקאית, איש בממשל בוושינגטון לא היה מתערב בנעשה ביהודה ושומרון, כך שהקריאה לעדכן את הוראות הפתיחה באש היא אינטרסנטית בצורה מובהקת".

עם זאת חושש אלעד כי על אף הצביעות הגלומה בדרישה האמריקאית "ישראל הרשמית תכופף ראש ותעשה את שוושינגטון תדרוש, כי זו ארצות הברית".