אליקים העצני ז"ל
אליקים העצני ז"לפלאש 90

עם ישראל בכלל ומפעל ההתיישבות בפרט נפרד היום (שני) מאחד מנפיליו, עורך הדין אליקים העצני.

שוחחנו עם נכדתו, שרה העצני כהן, יו"ר 'ישראל שלי' על החיים לאורו של מי שהיה למיתוס כבר מימיה הראשונים של ההתיישבות בחברון וביהודה ושומרון בכלל.

"בסופו של דבר מדובר בסבא שהוא מאוד צבעוני וססגוני. מה שהציבור ראה זה לא אותם דברים שאנחנו ראינו. ראינו גם את כל הדברים הללו, אבל גם נדבכים נוספים", אומרת העצני כהן ומספרת כי החיים לאור המותג 'העצני' זה "לחיות עם הרבה גאווה בלב, ולצידה תחושת החמצה כי רצינו עוד. היה לי סבא שהוא איש מאוד גדול ושזכיתי לחיות לצידו ולאורו".

"תמיד הייתי גאה בהיותי העצני, גם אם זה היה לי לרועץ בתיכון או באוניברסיטה, וגם כשזה פותח חיוך אצל אנשים. הייתי גאה מאוד כי ידעתי שזה לא מותג חלול. העצני הזה הוא עולם ומלואו, אדם ומלואו, משפחה ומלואה, תפיסת חיים ודרך חיים", היא אומרת ומזכירה כי גם לאחר נישואיה שמרה את שם נעוריה לצד שם משפחתו של בעלה, כהן.

על התגובות הלא סימפטיות שקיבלה כשהזדהתה בשם המפורסם היא מספרת כי "די בהתחלה אמרתי שכולם יקפצו לי. היו מקומות שזה לא היה חיוכים... היו מקומות שבהם הגעתי כמרצה אורחת והיו אומרים לי 'פאשיסט'. בשלב מסוים התחלתי לענות להם".

העצני כהן מספרת על הקשר הבין דורי אותו שימרה כיו"ר 'ישראל שלי': "סבא שלי היה מרצה קבוע בקורסים שלנו ב'ישראל שלי'. כל עוד הוא יכול היה הייתי מפנה אליו קבוצות, או לוקחת אליו קבוצות הביתה. זה עשה לו טוב. הוא חי את הסיפור של ארץ ישראל ב-360 מעלות, גם מגורים, גם עשייה, גם כתיבה, גם הרצאות ובכל רמ"ח אבריו, גם בפן משפטי, גם בפן ההיסטורי, גם בפן הלאומי וגם בפן הדתי הוא ממש חי את זה. זה מלווה אותי וילווה אותי עוד. נדאג שהמורשת שלו והכלים החיוניים שהוא נתן ילוו אותנו בהמשך הדרך".

על הפן המיוחד שהכירו בני המשפחה בסב, היא מספרת: "הוא היה סבא מאוד לא נורמטיבי, אם יש דבר כזה סבא נורמטיבי. הוא היה איש עם חוש הומור יוצא מהכלל, חכם ביותר, אינטלקטואל אמתי, ידע את התנ"ך על בוריו וידע לשלב עם תחומי היסטוריה נוספים, לשלב בחיי היומיום ובעתיד. הוא היה איש משעשע מאוד. למשל, בחתונה שלי ישב וקרא ספר ליד הבריכה שהייתה שם כי הוא לא אוהב ריקודים והמולה. הוא היה סנדק של הבן הקטן שלי והתרגש עד דמעות. הוא היה אדם עם לב ענק עם חוש הומור, אהב סרטי פעולה, סרטי היסטוריה, אהב מוסיקה קלאסית. אין דברים כאלה".