ארגון כושרות: רפורמת הכשרות נכשלה

בארגון כושרות יוצאים בימים אלה לקמפיין רחב שבו יחשפו את מה שהם מכנים 'כישלון רפורמת הכשרות' שהעבירה הממשלה היוצאת.

התזמון של הקמפיין, כשלושה חודשים לפני כניסת השלב השני של הרפורמה לתוקף, נבחר מתוך כוונה שהממשלה הבאה תבטל את הרפורמה ובמקומה תיבנה אלטרנטיבה נכונה יותר בכשרות הממלכתית בישראל.

בסרטון שמתפרסם היום (שני) מציגים ב'כושרות' כיצד הבטיח השר לשעבר מתן כהנא, תחתיו נבנתה וקודמה הרפורמה, הבטחות רבות שהיא תסייע להוריד את יוקר המחיה, תייעל את הכשרות ותחזק את הרבנות ועוד שלל הבטחות.

ב'כושרות' מזכירים כי גורמים במשרד האוצר אמרו במהלך דיוני הוועדה לשירותי דת יהודיים שעסקה ברפורמה כי "צפויה עלייה של 20% בעלויות הכשרות עבור עסקים שעד היום פעלו עם כשרות רבנות בלבד". טענה זו נאמרה עוד לפני תחילת הדיונים על הרפורמה על ידי ארגון 'כושרות', למרות שבתחילה השר לשעבר כהנא טען כי המחירים ירדו, אך גורמי המקצוע באוצר איששו את הטענה של 'כושרות'.

בנוסף, מזכירים ב'כושרות', כי התריעו בפני חברי הועדה כי לחוק הכשרות החדש חסרות שיניים רגולטריות שימנעו מהונאות כשרות להתקיים באופן נרחב, אך מאחר ודיוני הועדה נמשכו זמן רב, והיה צריך להגיש את החוק באמצעות "חוק ההסדרים", היועץ המשפטי לוועדה לא איפשר להכניס את הפרק של הסנקציות בתוך החוק המקורי. השר כהנא הבטיח כי מיד אחרי העברת החוק בכנסת, הוא יקדם תיקון לחוק שיכלול את פרק הסנקציות והשיניים הרגולטריות, דבר שעד היום לא קרה.

הרפורמה היתה אמורה לגייס כ- 100 מפקחים חדשים שיסייעו למנוע הונאות וזיופים בכשרות, דבר שעד עתה לא התבצע. פרסומים נוספים מעידים כי השר כהנא גם החליט לבטל תחת הרפורמה החדשה את יחידת ההונאה בכשרות, וטען כי "סמכויות אכיפה דווקא יועצמו בגוף החדש", דבר שלא קיים מאחר ואין סמכויות לגוף החדש עד עתה, בהיעדר התיקון לחוק שמאפשר סנקציות.

בנוסף, השר לשעבר כהנא טען בשיחה שנערכה איתו בנובמבר האחרון בנושא רפורמת הכשרות כי "יש לי גב רבני שאני מרגיש מאד נוח ללכת איתו". אך דוקא אחד הרבנים המרכזיים, הרב דוד סתיו, שמכהן כיו"ר ארגון צהר, שתחתיו פועלת "כשרות צהר", ורבני הארגון תמכו רשמית ברפורמה שהוביל כהנא, התבטא בינואר האחרון בנוגע לפתיחת אזורי פיקוח הכשרות לכל הארץ ואמר כי הוא "אינו מאושר מהשלב הזה ברפורמה שבו רבנות עיר אחת נותנת (כשרות) לרבנות עיר רחוקה, זו לא תפיסת העולם שלי".

תומר בן צבי, מנכ"ל ארגון כושרות: "שלושה חודשים לפני כניסת השלב השני של רפורמת הכשרות לתוקף, וכעת זה סופי - הרפורמה הזו היא כישלון מהדהד. ישנם כשלים משמעותיים בשלב א' של הרפורמה שלא מטופלים, היא מנותקת מהצרכים בשטח ומלאה בחורים ואפשרויות לעקוף את נהלי הכשרות של הרבנות הראשית, כשלים משמעותיים שעד לרגע זה לא תוקנו. במשך שנים ביקרנו את עבודת הרבנות הראשית בתחום הכשרות, ואין לחשוד בנו שאנחנו בעד שימור המצב הקודם. להפך, פעלנו רבות על מנת לשפר ולחשוף שחיתויות. אבל את הרפורמה הזו הממשלה הבאה צריכה לעצור, ואנחנו נהיה שם כדי לעזור לבנות את האלטרנטיבה הנכונה ביותר לעולם הכשרות בישראל".

תנועת נאמני תורה ועבודה מסרה בתגובה לסרטון של ארגון כושרות: ''אם כושרות מאמינים שאפשר לתקן לא ברור היכן הם היו בעשרים השנים האחרונות, כשדו''חות מבקר המדינה התריעו על כשלים במערך הכשרות פעם אחר פעם, ודבר לא נעשה. מהפכת הכשרות נמצאת כעת רק בראשית דרכה ולמעשה טרם יצאה בצורתה המלאה לפועל. לכן כל הכרזה עליה ככישלון היא חסרת בסיס.

''אנו קוראים לכושרות להשקיע את כספי המימון שלהם בקידום המתווה ובייעולו במקום להיאבק בו ולהשיב את המצב לקדמותו. הענקת בחירה לבעלי עסקים בתחום הכשרות היא בשורה חשובה למערך הכשרות בישראל, שלא תפגע בכשרות אלא רק תייעל אותה, בדיוק כפי שקרה בתחום הנישואין'', נמסר.