הרחפנים האוטומטיים - ביפרי
הרחפנים האוטומטיים - ביפריצילום: אגרומשוב

אחרי שעשרות חידושים ופיתוחים פורצי דרך שעתידים לשנות את עתיד החקלאות הוצגו במסגרת האירוע החקלאי המוביל בישראל - תערוכת אגרומשוב 2022, צוות מקצועי בחר את עשרת הפיתוחים המובילים לשנת 2022.

בתחום הטכנולוגיה נבחרו גדר סולארית, שתאפשר לנצל את הגידור המסיבי סביב ישובים ושטחים חקלאיים לטובת הפקת חשמל, טרקטורים 'מיני-מעמיסים' חדשים של בובקט, ורחפנים אוטומטים - רחפן שמאתר ומפקח על עדרי בקר בשטחים עצומים ואף מדווח על פרצות בגדר או פולשים.

בנוסף, נבחרה מערכת אוטונומית להשקיה ודישון. חברת "אגרינוז" פיתחה מערכת אוטונומית להשקיה ודישון, המגדילה את היבול במאות אחוזים תוך חיסכון של כ-50% במים וכ-70% בדשן. המערכת של "אגרינוז" אינה מתבססת על מודלים קבועים או "טבלאות השקייה", אלא על אלגוריתם דינאמי העושה שימוש במידע שנאסף בזמן אמת מסנסורים הטמונים באדמה, מקבל החלטות ומבצע פעולות השקייה מדויקות, במטרה לתת לצמחים מה שהם צריכים - כאשר הם צריכים.

באגף הפירות והירקות הוכרז כי התפוחים מזן "גאלה סטרר" הם התפוחים המשובחים בישראל. כל התפוחים נבדקו על-פי מספר מדדים, כשבסיום התחרות נבחר, כאמור, הזן הפציח, בעל הטעם והנראות הטובים ביותר. ה"גאלה סטרר" הוא תפוח אדום בעל טעם משובח. הזן עמיד למחלת הגרב, מחלה שגורמת לחקלאי לרסס 5-8 ריסוסים בשנה.

אייל שני בוחר את העגבנייה המשובחת
אייל שני בוחר את העגבנייה המשובחתצילום: אגרומשוב

העגבניות מזן "קורדיאל" של חברת "זרעים גדרה-סינג'נטה" הוכרזו כמשובחות ביותר. חמישה שופטים, ובראשם השף שני, בחנו, טעמו וניקדו את כל זני העגבניות בתחרות ולבסוף החליטו כי "קורדיאל" הייתה העסיסית, הנאה בצורתה והכי חשוב - הטעימה ביותר בתחרות.

בנוסף, חבר שופטים שכלל חקלאים, ראשי ארגונים, מגדלי רימונים ועוד בחרו בתערוכה את זן הרימון המשובח ביותר לשנת 2022 ובסיומו נבחר "עכו" למשובח ביותר. מועצת הצמחים ואגרומשוב ביצעו בחינה ראשונית ל-7 זני רימון, 3 המובחרים שזכו לדירוג הגבוה ביותר עלו לשלב הגמר, שם הוכרז זן "עכו" כרימון הישראלי המשובח והאיכותי ביותר. בין הפרמטרים שנבחנו - צבע הפרי, גודל, צובע הגרעינים, טעם, רמת פציחות, מתיקות, חמיצות ועוד. בן כהן ממושב אביגדור, אחד המגדלים הגדולים בישראל בתחום הרימון ,סיפק את זני הרימונים החדשים והמשובחים.

הזנים החדשים
הזנים החדשיםצילום: אגרומשוב

לקינוח, נבחרו גם האבטיח מזן "פאסיניישן" כאביטח המתוק ביותר, והוכרז סוף למרדף אחרי הצמח המבוקש בכל העולם ואחד מיסודות האפייה והקונדיטוריה - הוניל. משתלת "שתילי נטו" פיתחה שתילי וניל נדירים המותאמים לאקלים הישראלי ואשר יימכרו לחקלאים בכל רחבי הארץ.