שליח חב"ד בהונג קונג הרב ישראל ליברמן
שליח חב"ד בהונג קונג הרב ישראל ליברמןצילום: צביקה רוף

נעים להכיר: הרב ישראל ליברמן, בן 34, נשוי למנוחה ולהם חמישה ילדים: מענדי, מוסי, חני, ברוך שניאור ולוי.

מקום השליחות: חצי האי קאולון - הונג קונג.

כמות מבקרים בשנה: מאז פרוץ מגיפת הקורונה, מדינת הונג קונג סגורה ומסוגרת עם הגבלות לתיירים. בזמנים רגילים מגיעים כ-5000-6000 אורחים בשנה. בימי הקורונה מבקרים מעטים.

מקום בילוי אהוב על תיירים יהודים: ויקטוריה פיק, הר שמשקיף על כל העיר ויש בו כמה מסלולי הליכה עוצרי נשימה.

למה דווקא שם בחרתם בשליחות: נקראנו לשליחות בעיר קאולון על ידי השליח הראשי הרב מרדכי אבצן, ראינו את הצורך ופשוט הגענו.

סיפור שחרוט לך בזיכרון: בתחילת השליחות היה קושי גדול, כידוע הונג קונג היא מהמקומות היקרים ביותר בעולם, לקחנו על עצמנו אחריות כספית ענקית, הגיעו רגעים של משבר וישבתי לכתוב לרבי בקשת ברכה ומתן סימן שזה המקום בו אנחנו צריכים להיות. שלחתי את המכתב לאוהל - קברו של הרבי, וביקשתי לדעת שזהו מקום השליחות שלנו.

לאחר כשעה, דפקו על הדלת זוג אורחים בלתי צפויים, הרב והרבנית חיטריק שלוחי הרבי בישראל בעיר צפת, הם היו בדרך לשליחות באוסטרליה, הרב חיטריק ביקש קצת 'לחיים' וסיפר לי סיפור מרגש ומיוחד: 'לפני כ-40 שנה, עוד לפני חתונתו, יצא לשליחות באוסטרליה עם כמה חברים. לפני היציאה, הוא נכנס לחדרו של הרבי יחד עם חבריו לשליחות לקבלת ברכת הדרך, הייתה 'יחידות' (פגישה פרטית עם הרבי) מאוד מיוחדת ובסיומה הרבי פנה לקבוצה וביקש מהם שבנחיתת ביניים בלונדון יצאו מהשדה וילכו לבקר את השלוחים והרבנים באזור ויתנו להם חיזוק וכח להמשיך בתפקידם'.

'מאז אותה יחידות' מספר הרב חיטריק, 'בכל מקום שאני נוחת ויש לי הזדמנות, אני מחפש את השליח הקרוב לחזק ולעודד אותו, והיום אני בדרך לאוסטרליה אז בכלל הרגשתי שאני חייב'.

תוך כדי הסיפור, פרצתי בבכי חסר מעצורים, רק לפני שעה ביקשתי ברכה וחיזוק מהרבי והנה קיבלתי את המסר. כמובן שהפגישה איתם נתנה לנו חיזוק אדיר להמשך השליחות.

הקהילה היהודית בהונג קונג
הקהילה היהודית בהונג קונגצילום: צביקה רוף

הרגע הכי מרגש: ערב יום כיפור, שעות ספורות לפני תפילת כל נדרי, במעמקי הכלא המקומי, ביקור אסיר יהודי, לחבק אותו חיבוק ענק ולתת לו תקווה, אין מרגש מזה.

מה הכי חסר לכם: המרחק והבדידות מהמשפחה והחברים בפרט בזמן הקורונה קשה ביותר, מוכנים לשלם כל מחיר להיפגש עם חברים/משפחה להתוועדות חסידית.

היכן הילדים לומדים: זכינו ובהונג קונג יש את בית הספר היהודי 'כרמל' בית ספר ענק ומושקע, לכל הגילאים, כשהילדים עדיין צעירים הם לומדים בו ולאחר הצהריים הם מצטרפים לאלפי ילדי השלוחים ברחבי העולם בבית הספר הוירטואלי.

איך מממנים את השליחות: ע"י עזרתם ותמיכתם של מאות המבקרים, וכמובן הקהילה המקומית. בימי הקורונה אכן אנחנו עוברים מסע מאתגר ביותר, כי המדינה סגורה ואין בכלל תיירות, הונג קונג היא מהמדינות היקרות ביותר בעולם.

איך ממשיכים את השליחות לאחר 22 שנים ללא הרבי: הרבי נמצא איתנו בכל רגע ורגע בשליחות, מעביר אלינו את ברכת השם, רוחו ואמונתו נטועים בליבנו והוא זה שנותן לנו כוח ברגעים לפעמים לא פשוטים, כאשר אנו מכוונים לרצונו ולא לרצוננו ועושים את השליחות באמת ובתמים, אין דבר שיכול לעמוד בפני זה.

--

 השתתפו בהכנת הכתבה: חב"ד לישראלים בחו"ל.