משה גפני
משה גפניצילום: Yonatan Sindel/Flash90

יושב ראש ועדת הכספים לשעבר חבר כנסת משה גפני דורש לבטל את הריבית על המשכנתא לזוגות צעירים הרוכשים דירה ראשונה.

את הדברים אמר גפני בעקבות הודעת בנק ישראל על עליה נוספת של הריבית. גפני הסביר כי ביטול הריבית על המשכנתא לזוגות צעירים הרוכשים דירה ראשונה "הוא צו השעה, אנחנו נעשה זאת".

"אנו עדים בתקופה האחרונה לקריסת המערכת הפיננסית", תקף גפני. "העלאה הדרסטית בריבית שמביאה להעלאת תשלומי המשכנתאות ומקשה על זוגות צעירים ומשפחות בתשלומי המשכנתא, הוא כישלון מוחלט של ההנהגה הכלכלית, שלא עושה דבר לפתרון המציאות הקשה שאנחנו מצויים בה".

לדבריו, "יש צורך דחוף וחיוני לסלק את הממשלה הרעה הזאת ואת שר האוצר הכושל ביותר בתולדות מדינת ישראל, ולהביא תחתיהם אחרים טובים יותר, שינהיגו את המדינה להתנהגות כלכלית נורמלית".

כאמור, הוועדה המוניטרית בבנק ישראל החליטה להעלות את הריבית ב-0.75 נקודות האחוז לרמה של 2.75%.

בבנק ישראל אומרים כי האינפלציה בישראל מצויה מעל הגבול העליון של היעד, ועומדת בשנים-עשר החודשים האחרונים על 4.6%. האינפלציה נרשמת במנעד רחב של סעיפי המדד.

במשק הישראלי נמשכת פעילות כלכלית איתנה ושוק העבודה מוסיף להיות הדוק ומצוי בסביבת תעסוקה מלאה. האינדיקטורים לפעילות במשק ממשיכים גם הם להעיד על פעילות מוגברת ורמת התוצר גבוהה מהמגמה שהייתה חזויה בטרם משבר הקורונה.

''הציפיות לאינפלציה לשנה הראשונה, שוהות בסביבת הגבול העליון של היעד. הציפיות משוק ההון לשנה השנייה ואילך מצויות בתוך תחום היעד'', מוסיפים בבנק ישראל ומספרים כי מאז החלטת המדיניות האחרונה, השקל בלט בחולשתו כשנחלש מול הדולר ב-8%, מול האירו ב-6.2% ובמונחי השער האפקטיבי ב-5.9%.

חטיבת המחקר בבנק עדכנה את תחזיתה ומעריכה שהתוצר יצמח בשנת 2022 בשיעור של 6% ובשנת 2023 בשיעור של 3%. שיעור האינפלציה צפוי להסתכם בשנת 2022 ב-4.6% ובשנת 2023 הוא צפוי לרדת ל-2.5%.

מחירי הדירות עלו בשנים-עשר החודשים האחרונים ב-17.9%, קצב גבוה באופן משמעותי בהשוואה לקצב של השנים האחרונות. קצב העלייה החודשי של מחירי השכירות התגבר, ואלו עלו באוגוסט ב-0.8%.

עוד אמרו בבנק ישראל כי משבר האנרגיה באירופה והמלחמה המתמשכת באוקראינה, האינפלציה הגבוהה וההידוק המוניטרי, וההאטה בסין מובילים להתמתנות בפעילות הכלכלית בעולם.