שושנה נתניהו
שושנה נתניהוצילום: קורן זיו, לע"מ

שופטת בית המשפט העליון בדימוס השופטת שושנה נתניהו נפטרה בגיל 99. הלווייתה תיערך ביום ראשון בשעה 12:00 בבית העלמין הישן בחיפה.

שושנה היא דודתו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו. היתה נשואה לאלישע - אחיו של פרופ' בנציון נתניהו, אביו של בנימין.

שושנה כיהנה כשופטת בעליון בין השנים 1981-1993 והיתה חתומה על שורה של פסקי דין חשובים.

שר המשפטים גדעון סער ספד: "הצטערתי לשמוע על פטירתה של השופטת שושנה נתניהו, שתרמה תרומה משמעותית למשפט ולחברה. נתניהו היתה האישה השניה שכיהנה בבית המשפט העליון. היא כיהנה בכל ערכאות השיפוט,מבית משפט השלום בחיפה ועד הערכאה הגבוהה ביותר. עמדה בראש הועדה שהביאה לחקיקת חוק ביטוח בריאות ממלכתי. תנחומי למשפחתה".

שושנה נולדה בדנציג, עלתה לישראל ולמדה בבית הספר הריאלי העברי בחיפה. למדה משפטים, הוסמכה כעורכת דין ועבדה במשרד עורכי דין.

באמצע שנת 1948 התגייסה לצה"ל ושירתה כ-10 חודשים בתפקיד סגנית התובע הצבאי של חיל האוויר. עם שחרורה מצה"ל ועד לשנת 1953 עבדה כעורכת דין במשרד עורכי דין. בשנת 1969 מונתה לשופטת בבית משפט השלום בחיפה, כיהנה במחוזי והתקדמה לבית המשפט העליון.

בשנת 1988 עמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת תפקודה ויעילותה של מערכת הבריאות בישראל, ועדה שזכתה לשם "ועדת נתניהו". בשנת 1977 מונתה לעמוד בראש ועדה ציבורית לבחינת גיל הפרישה בעבודה, ועדה זו המליצה על העלאת הגיל לפרישת חובה מגיל 65 ל- 67 ,וכן להשוות את גיל הפרישה לגברים ונשים. המלצות ועדה זו אומצו על-ידי ממשלת ישראל בשנת 2003.

שושנה פרשה לגמלאות באפריל 1993. בסוף שנות ה-90 מונתה לכהן כסגנית יו"ר המועצה להשכלה גבוה. בשנת 2006 כיהנה כחברה קבועה בקורטוריון של הטכניון.

ראש הממשלה לשעבר נתניהו פרסם הודעת הספד:

''משפחתי ואני חשים כאב כפול עם פטירתה של שושנה נתניהו ז''ל – ראשית, על לכתה מאיתנו של דודה אהובה, שהייתה מעמודי התווך של משפחתנו. שנית, על הסתלקותה של משפטנית מן השורה הראשונה, שתרמה רבות למערכת המשפט ולגופים אחרים בישראל.

שושנה הגיעה לגיל מופלג כשמאחוריה מסכת חיים עשירה. היא עלתה ארצה ב-1924 ופילסה את דרכה המקצועית בנחישות ובכישרון. בצד זאת הקימה עם דודי היקר, פרופ' אלישע נתניהו ז''ל, שהיה מתמטיקאי בעל שם עולמי, משפחה חמה ואוהבת.

רדיפת הצדק הנחתה את שושנה בשבתה על כס המשפט. פסקי הדין שיצאו מתחת ידיה בבית משפט השלום, בבית המשפט המחוזי ובבית המשפט העליון התאפיינו בניתוח יסודי ומעמיק של הסוגיות שעל הפרק. בד בבד היא תמיד ראתה את האדם שניצב לפניה, מתוך גישה אנושית ונועם הליכות.

מדינת ישראל הייתה יקרה מאוד לליבה של שושנה. גם מעבר לתחום המשפט, היא ביקשה לתרום ליעילותן של מערכות אקדמיות וציבוריות כשלנגד עיניה טובתם של כל אזרחי המדינה.

בשם כל המשפחה אני שולח תנחומים לבני דודיי היקרים - נתן ודני נתניהו על לכתם של אמם האהובה, דודה שושנה שלנו. יהי זכרה ברוך''.