השגריר תום ניידס
השגריר תום ניידסצילום: גלעד קלוורצי'ק

שגריר ארה"ב בישראל תום ניידס, טוען בראיון לערוץ 7, כי פיתרון שתי המדינות הוא הדרך היחידה להשאיר את ישראל יהודית ודמוקרטית.

"הנשיא ג'ו ביידן מאמין, כמוני, שכדי שישראל תישאר מדינה יהודית דמוקרטית אסור לנו לוותר על החזון לפיתרון שתי המדינות. התפקיד שלי כשגריר הוא לעבוד עם הישראלים והפלסטינים כדי לוודא שהחזון הזה לא יהפוך לבלתי אפשרי".

"זה נכון שחלק מהאנשים עשויים שלא להסכים איתנו. אפשר לטעון שדעת הקהל השתנתה בישראל וגם בצד הפלסטיני. אנחנו פועלים לפי מה שנראה לנו נכון", הוא מוסיף.

ניידס מבהיר שגם מבחינת ממשל ביידן, גם אם היה נראה אחרת, ברור שירושלים היא בירתה של מדינת ישראל. "העמדה האמריקנית היא שבירת ישראל נמצאת בירושלים. מעון השגריר האמריקני נמצא בירושלים וזה אומר הכל. זה נכון שעתידה של ירושלים יוכרע על ידי ישראל והפלסטינים בכל זמן שיקודם תהליך מדיני ואנחנו לא נכפה את העמדה שלנו, אבל לנו אין ספק שירושלים היא בירת ישראל".

הוא נשאל על האנטישמיות הגואה בעולם ובארה"ב ואמר כי מדובר בתופעה קשה ומדאיגה. "זו שנאה טהורה שלא רואים רק באירופה אלא גם בארה"ב. אנחנו צריכים לפקוח עיניים לרווחה ולהגביר את המלחמה באנטישמיות ובשנאה. זו לא משימה חד פעמית. צריך לפעול בכיוון הזה יום יום והשנאה הזו צריכה להדיר שינה מעינינו".