מתחם קבר הרשב"י
מתחם קבר הרשב"יצילום: שירה הרשקופ/TPS

ועדת החמישה פרסמה הבוקר (א') מודעת 'דרושים' לתפקיד מנהל מתחם קבר הרשב"י במירון.

בתיאור התפקיד מובהר בצורה מפורשת עניין האחריות שתוטל על המנהל לכל ההתנהלות של האתר ודרישה לעמידה רצופה מול המרכז לניהול המקומות הקדושים, משטרת ישראל ורשויות רלוונטיות נוספות.

בין אמות המידה להתאמה לתפקיד: הכרת חשיבותו וערכו של האתר, והבנת המורכבות והרגישויות המאפיינות את המקום, נכרות עם הציבור הפוקד את האתר לאורך ימות השנה על כל עדותיו וגווניו, יכולת ניהול תקצוב מוכחת, יכולת עבודה בתנאי לחץ, יחסי אנוש נאותים, אך גם ישנה התייחסות ברורה להבנה בענייני בטיחות בדמות הבנה בניהול בטיחות באתרים.

בשבוע שעבר יושבת ראש ועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון מירון, השופטת בדימוס דבורה ברלינר, מסרה המלצות ביניים שגיבשו חברי הוועדה לצורך היערכות להילולות ל"ג בעומר הבאות בקבר הרשב"י במירון.

ראש הממשלה הודה לחברי הוועדה וליושבת הראש על הגשת המסקנות. רה"מ לפיד הנחה על הקמת צוות ייעודי לנושא, ודיון על כך יתקיים בהקדם.

בהודעת לשכת לפיד נכתב כי "ממשלת ישראל תלמד את ההמלצות ותפעל ליישומן בהקדם, כדי שאסון כזה לא יחזור על עצמו במדינת ישראל".

חברי הוועדה המליצו לאפשר הקמת מתחמי הכנסות אורחים ולפשט את ההליך להוצאת היתרים לכך. בנוסף הומלץ למנות סדרנים וסדרניות בני המגזר החרדי שיהיו אחראים על וויסות הקהל.

בין היתר הוועדה המליצה להכשיר שטחים נוספים שיוכלו לשמש את הקהל בהילולה בהם המתחם המשמש את ישיבת בני עקיבא וסביבתו ומתחם הר יהויריב.