שכם, הבוקר
שכם, הבוקרNasser Ishtayeh/Flash90

קרבות ירי בשכם: כוח משותף של צה"ל, שב"כ וימ"מ פשט הלילה (שלישי) על דירת מסתור בקסבה של שכם, ששימשה כמעבדת מטענים של מחבלי ארגון "גוב האריות". מעבדת המטענים פוצצה על ידי הכוחות. המחבל וודיע אל-חוח, מפקד בכיר, חוסל בפעילות.

ממשרד הבריאות הפלסטיני נמסר על חמישה הרוגים פלסטינים ו-21 פצועים שפונו לבית החולים, בהם ארבעה במצב קשה.

כוחות הימ"מ נכנסו רגלית לדירת המסתור. במבנה היו מטענים שפוצצו עם חומרי נפץ וטילי כתף מסוג מטאדור. במתחם היה חמ"ל של "גוב האריות" שממנו צפו המחבלים בכוחות הביטחון ממצלמות אבטחה שמוצבות ברחבי שכם.

בניגוד לדיווחים, לא התנהלו קרבות מול מנגנוני הביטחון הפלסטיני בשכם, והם עודכנו לאחר כניסת הכוחות לתוך העיר. צה"ל העלה לאוויר מל"טים חמושים מסוג "זיק" אך הם לא הופעלו למרות הדיווחים הפלסטינים.

לפי הודעת דובר צה''ל, בעקבות מידע מודיעיני מדויק של שב"כ, הכוחות התמקמו בעיר שכם כשהם ערוכים ופרוסים במגוון אמצעים, בהם כוחות צלפים וטילי כתף. במהלך הפעילות, הופעלו אמצעים שונים, לעבר המבנה השייך לתשתית, וכוחות לוחמים של שב"כ, ימ"מ וצה"ל ניהלו חילופי ירי עם עשרות חמושים במרחב.

כאמור, במהלך הפעילות חוסל ודיע חוח, בן 31, תושב הקסבה בשכם, אשר היה היעד המרכזי של המבצע. חוח עמד בראש קבוצת "ערין אלוסוד" ("גוב האריות"), תשתית טרור אשר אחראית לשורת פיגועים וניסיונות טרור לעבר יעדים ישראלים. כמו כן, חוח היה אחראי על ייצור מטעני צינור והשגת אמצעי לחימה בעבור התשתית.

מפלגת בל"ד פרסמה הודעת גינוי לפעולה בשכם: "מגנים את פשע המלחמה והטרור נגד הפלסטינים, קוראים לסיום המצור על שכם''. חבר הכנסת סמי אבו שחאדה, יו"ר רשימת בל"ד: "מה שקרה הלילה בשכם הוא פשע מלחמה וטרור לכל דבר. לפיד וגנץ מובילים את האזור להסלמה מתוך רצון להרוויח עוד קולות בבחירות, ככה בדיוק נראית ממשלת "השינוי". אנחנו קוראים לסיום המצור האלים על שכם והטרור שמופעל על התושבים. נמשיך לפעול להקמת מדינה פלסטינית וסיום משטר הכיבוש והעליונות היהודית".

שר הביטחון בני גנץ אמר בעקבות הפעולה בשכם: ''אין ולא יהיו ערי מקלט לטרוריסטים. נמשיך לפעול מול כל מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל בכל מקום ובכל זמן שיידרש''. השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הוסיף: "שבחים לכוחות ימ"מ, צה"ל ושב"כ על פעולה נחושה, מקצועית ובתנאים מורכבים מאוד הלילה בשכם, שהשמידה תשתיות טרור פלסטיני ופגעה במחבלים שאחראים על פיגועים ותכננו פיגועים נוספים".

בר-לב הדגיש כי "מדינת ישראל תמשיך ליזום, לתקוף ולהפתיע את המחבלים - אלו שמבצעים ואלו ששולחים אותם - בכל מקום ובכל זמן, ותדע לפגוע בהם. יידע כל מי שמאיים על ביטחונם של אזרחי ישראל, כי דמו בראשו".