יצחק רבין
יצחק רביןצילום: צביקה ישראלי, לע"מ

חיילי צה"ל, מפקדיו ועובדיו,

ראש ממשלת ישראל, יצחק רבין זיכרונו לברכה, נרצח כפועל יוצא של קיטוב ופילוג בעם. הוא נרצח בגלל הסתה פראית וחוסר סובלנות, ובגלל הסטת הוויכוח מגופו של עניין לגופו של אדם. ראש ממשלת ישראל נרצח בגלל אובדן דרך ערכי ומוסרי.

קיטוב, פלגנות וטיעונים בוטים לגופו של אדם לא נעלמו מחיינו. דעות שונות ומחלוקות הן נשמת אפו של העם היהודי והציונות, וחלק מסוד הצלחתם. דעות שונות ומחלוקות הן ביטוי לפתיחות וחשיבה ביקורתית, והן חיוניות ליחידה, לארגון ולחברה תוססת ויוצרת.

אבל מחלוקת חייבת להיות אך ורק לשם שמיים, אך ורק לגופו של עניין ולא לגופו של אדם. לגופו של עניין - בונה, לגופו של אדם - הורס. למדינת ישראל יש מודל מוצלח ומוכח לאנשים שחיים בצוותא ובחברות למרות שדעותיהם שונות - זהו צה"ל. בצה"ל משרתים חיילים ומפקדים שתפיסותיהם לא פעם שונות בתכלית, אבל הם פועלים ביחד ובכבוד למען התכלית המרכזית – הביטחונית והלאומית.

בְּבָטן הטנק, בספינה או במחסן הלוגיסטי נפגשים ופועלים אנשים שונים שכל אחד מהם מרקע שונה. בטור המתגנב למעצר בלב הקסבה נמצאים חברים בעלי דעות שונות ואמונות מגוונות. צה"ל מְחַבֵּר בין כולם ומכבד את כולם. צה"ל מטפח את הכרת האחר ואת הזכות להיות אחר. צה"ל גורם לכולם לפעול יחד בשותָפוּת בְּכל התפקידים וּבְכל המצבים. זה בולט עוד יותר בשירות המילואים.

צה"ל הוא גורם מאחד היוצר מכנה משותף רחב, שמגביר את האמון ההדדי ומחזק את הסולידריות החברתית, על ידי הבלטת המשותף על פני המפריד, והדגשת הדומה על פני השונה. אומנם צה"ל הוא גוף ממלכתי, ולכן אין בו מקום לוויכוחים פוליטיים, אך להבדלים בין אנשים יש ביטויים רבים אחרים. צה"ל מלמד את אנשיו, שמגיעים מכל סוגי האוכלוסיות, להיות סובלני כלפי האחר, לקבל אותו ולהפוך לחבר שלו.

כל חייל ומפקד בצה"ל צריכים להתנהג על פי העקרונות הללו וחייבים לטפח אותם. שמירה על כבוד האדם ועל אחדות חברתית, חשובים לא פחות מעמידה על עקרונותיו של אדם ועל אמונתו. כל מי ששירת בצה"ל צריך לאמץ לאורך כל חייו את הניסיון המוצלח הזה. צה"ל ימשיך לטפח גישה של כבוד לכל אדם ואת הרעות בין כל משרתיו. זו תהיה תרומה נוספת של צה"ל לחברה, וביטוי נוסף לכך שצה"ל הוא צבא העם, למען העם, המגלם את הטוב שבעם.

יהי זכרו של יצחק רבין ברוך.