השר סופר והאלוף במיל' אלמוג
השר סופר והאלוף במיל' אלמוגבאדיבות הסוכנות היהודית

השבוע לפני שנה, ב-24 בפברואר 2022, פרצה המלחמה באוקראינה. על פי נתונים של משרד העלייה והקליטה והסוכנות היהודית, במסגרת מבצע "עולים הביתה" עלו במהלך השנה החולפת למעלה מ-15,000 עולים מאוקראינה - ובהם צעירים שהשתלבו בתוכניות קליטה מיוחדות, אימהות וילדיהן הקטנים, קשישים ומאות ניצולי שואה שהגיעו לחוף מבטחים בישראל.

העולים הגיעו ארצה בסיוע הסוכנות היהודית שהקימה מייד עם פרוץ הקרבות מרכזי חירום במדינות הגובלות באוקראינה בשיתוף עם הקרן לידידות, שבהם נקלטו הפליטים היהודים עד עלייתם לישראל.

עם נחיתתם, הם נקלטו בבתי מלון ברחבי הארץ ששכר עבורם משרד העלייה והקליטה. יהודי התפוצות, ובראשם הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה וקרן היסוד וכן ידידים אוהבי ישראל, התגייסו למאמץ ההצלה והעלייה באופן חסר תקדים בהיקף של עשרות מיליוני דולרים.

על פי הנתונים שבידי משרד העלייה והקליטה והסוכנות היהודית, כ-24% מן העולים מאוקראינה הם מתחת לגיל 18 (17-0); כ-18% מהם הינם צעירים בני גיל 35-18; כ 19% בגילאי 36 עד 50; כ 18% מעולי אוקראינה הם בני 65-51 וכ-21% מהם הינם בני 66 ומעלה.

העולים מאוקראינה נקלטו ב 172 ישובים ברחבי הארץ. חיפה ממשיכה להוביל כעיר קולטת עלייה, ואליה הגיעו במהלך מבצע "עולים הביתה" 1,764 עולים מאוקראינה. לאחריה – נתניה עם 1,066 עולים, בת ים עם 878 עולים, נהריה עם 802 עולים, אשקלון עם 773 עולים, ראשון לציון עם 739 עולים ואל אילת הדרימו 296 עולים.

המערך שהפעילה הסוכנות היהודית כדי לסייע ליהודי אוקראינה מייד עם פרוץ המלחמה היה חסר תקדים בהיקפו. בתוך 24 שעות הקימה הסוכנות היהודית בשיתוף עם הקרן לידידות 18 מרכזי חירום באוקראינה ובמדינות הגובלות בה (פולין, מולדובה, הונגריה ורומניה) כדי לקלוט את גל הפליטים היהודים. 450 אנשי מקצוע, שליחים ומתנדבים פעלו במרכזים אלה והעניקו לפליטים שנמלטו חסרי כול מהקרבות מקום ללון בו, תמיכה נפשית וטיפול רפואי חיוני.

290 אלף ארוחות חולקו במרכזי החירום ואלפים מבין הפליטים שנקלטו בהם הועלו ארצה בטיסות חילוץ. מאמצי העלייה של הסוכנות היהודית נערכו בסיוע משרד החוץ, ארגון נתיב ואופק ישראלי. בישראל נפתחו קווי חירום מיוחדים ומרכז שליטה שפעל מסביב לשעון הוביל מבצעי הצלה של פצועים, קשישים וניצולי שואה. במקביל למאמצי העלייה, הועברו מענקי חירום לחיזוק הקהילות היהודיות בתוך אוקראינה ובנוסף, 400 טון של ציוד הומניטרי גויס בישראל והועבר לפליטים חסרי כול באוקראינה בשיתוף עם מרכז השלטון המקומי.

בישראל, משרד העלייה והקליטה, על 530 עובדיו, עבד במתכונת חירום לנוכח המצב ובשיתוף עם צה"ל וגורמי ממשל נוספים, סייעו בקליטה מיטבית ומהירה של עשרות אלפי עולים. המשרד הסתייע ברשות האוכלוסין וההגירה ובארגון נתיב, ויחדיו הקימו מערך one stop shop. כדי להקל את תהליך הקליטה על העולים, הקים המשרד אתר ייעודי עבור זכויות עולים במיוחד עבור מבצע זה, וכן כאמור, פרס ברחבי הארץ עשרות בתי מלון לאכלוסם המיידי של העולים. לצד זה העניק המשרד מענק פליטים – מענק ייחודי המוענק לעולים המגיעים ממדינות עוינות או שבהן מתחוללת מלחמה. כך למשל, ליחיד הוענק מענק של 6,000 ₪,, לזוג 11,000 ₪, ולמשפחה עם ילד ומעלה הוענק מענק על סך 15,000 ₪,. מענק זה ניתן לצד סיוע בסל קליטה המוענק לכל עולה זכאי וכן ניתנו זכויות נוספות לזכאים.

בימים אלה מפעילה הסוכנות היהודית סמינרים לאנשי מקצוע ולמנהיגים בקהילות היהודיות באוקראינה כדי לצייד אותם בכלים להתמודדות עם מצבי חירום, זאת במסגרת רשת החוסן היהודית Jready. במקביל נמשך הסיוע ליהודים המעוניינים לעלות לישראל ומתקיימות פעילויות חינוכיות לקהילות - הן באופן וירטואלי הן בהוצאת בני נוער לפעילות חינוכית במדינות השכנות.

שר העלייה והקליטה אופיר סופר אמר: "עם פרוץ המלחמה באוקראינה, נסעתי כחבר כנסת למרכזי הפליטים במולדובה לבחון מקרוב את העלאתם של היהודים שברחו מאזורי המלחמה. כשר העלייה והקליטה ראיתי חשיבות לקבל את העולים עם הגעתם לארץ ולפעול למען קליטתם בישראל. עלייה מסיבית כפי שקרתה בשנה האחרונה, שבמהלכה עלו 75,000 עולים, היא הזדמנות גדולה או משבר קטסטרופלי. אם לא נגדיל את התקציב לקליטת העולים בצורה הטובה ביותר, זאת תהיה קטסטרופה. מיד עם כניסתי לתפקיד, נדרשתי לטפל בסוגיית האולפנים, ולאחר מאמץ רב, הצלחתי להשיג תקציב לאלפי וואצ׳רים ללימוד השפה העברית. השפה העברית היא מבחינתי מפתח לקליטה טובה של עולה".

יו"ר הסוכנות היהודית, האלוף במיל' דורון אלמוג: "מדובר באחד ממבצעי ההצלה הגדולים בהיסטוריה. הסוכנות היהודית עשתה את הבלתי יאומן למול משבר בקנה מידה עולמי. המבצע להצלת חיים ועלייה לישראל, התאפשר הודות לשותפים שלנו; משרד העלייה והקליטה וממשלת ישראל, הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, קרן היסוד והקרן לידידות. זהו מבצע שמגלם את "כל ישראל ערבים זה בזה" בצורה מובהקת. הערבות ההדדית בעם היהודי היא מצפן מוסרי על פיו פעלנו לאורך ההיסטוריה, כך נמשיך ונפעל. בעת הזו, מוטלת עלינו האחריות להמשיך לקלוט את העולים בזרועות פתוחות ובאהבה".