ח"כ אלקין אמש בפתיחת האליפות היוקרתית בירושלים
ח"כ אלקין אמש בפתיחת האליפות היוקרתית בירושליםצילום: מרק ליפשיץ, פיד"ה

היסטוריה לא רק במונדיאל. 12 נבחרות, עשרות שחקנים וגביע נכסף אחד: האירוע הנוצץ בלוח השנה של השחמט העולמי יצא לדרך בטקס מרשים בירושלים.

בזמן שהמונדיאל בקטאר נפתח בהיסטוריה גדולה, בירושלים יצאה לדרך אליפות עולם לא פחות היסטורית - אליפות העולם בשחמט.

מדובר באירוע הגדול והנוצץ ביותר של ענף השחמט שנפתח אמש בטקס מרשים במלון דן בירושלים, כאשר זו תהיה הפעם הראשונה בהיסטוריה בה מדינה מארחת שתי אליפויות עולם שונות בשחמט, אחרי שישראל אירחה כאן כבר את אליפות העולם בשחמט לנכים.

את הטקס הנחה אמן החושים ליאור סושרד, בהשתתפות שחמטאי עבר והווה, בכירים בהתאחדות השחמט העולמית, השר לענייני ירושלים ושר השיכון זאב אלקין, מנכ"ל משרד התרבות והספורט רז פרויליך, יו"ר איגוד השחמט הישראלי צביקה ברקאי, מנכ"ל האיגוד גיל ברוחובסקי ומכובדים נוספים.

היום (שני) תחל האליפות באופן מעשי עם עשרות שחקנים מ-12 נבחרות מכל העולם שיאבקו החל מהיום ועד יום שישי הקרוב, על התואר הנכסף: אלופת העולם.

הגעתן של הנבחרות מכל העולם לא הייתה דבר של מה בכך, כאשר ראשי קמפיין ה-BDS קראו לנבחרות ולמתחרים הרבים לא להגיע לישראל ולקחת חלק באליפות היוקרתית שמתקיימת בירושלים.

לבסוף, למרות לחץ הארגון הפרו-ערבי, מלבד ישראל המארחת, הגיעו ארצה גם אוזבקיסטן, אזרבייג'ן, הודו, דרום אפריקה, סין, ספרד, צרפת, אוקראינה, הולנד, פולין והמדורגת 1 בעולם כיום - ארה"ב. למעשה לאליפות התקבצו מדינות מארבע יבשות שונות: אסיה, אירופה, אמריקה ואפריקה.

"סימבולי שהמשחק הכי עתיק בעולם מגיע לעיר העתיקה בעולם", אמר השר לענייני ירושלים ושר השיכון זאב אלקין, שהוסיף: "מאחל לכולם אליפות נהדרת, בטוח שתהנו מהביקור בישראל בכלל ומירושלים בפרט".

יו"ר האיגוד הישראלי לשחמט, צביקה ברקאי, ציין כי "שחמט אמנם זה קרב, אבל האליפות הזו היא בעיקר מסמלת שיתוף פעולה ואחווה בין כל המדינות. בטוח שכל השחקנים והמשתתפים יהנו מהשהות במדינה המדהימה שלנו ומבירתנו היפה ירושלים. בטוח שהתחרות הזו תגביר את מודעות השחמט בישראל".