אריה שצ'ופק
אריה שצ'ופקצילום: ערוץ 7

שעות ספורות לאחר הפיגוע הכפול בירושלים הבוקר (רביעי), שבו נפגעו 19 בני אדם, בהם שלושה שנפצעו קשה, הותר לפרסום כי אריה שצ'ופק, בן 15 מירושלים - הוא הנער שנרצח בפיגוע.

שצ'ופק, תושב שכונת הר נוף ותלמיד ישיבת בית מאיר, היה בדרכו לישיבה עם חברו שנפצע אנושות. הלווייתו תצא בשעה 15:00 מרחוב האדמו"ר מרוזין 17 ברחבה של בית כנסת בוסוטן בשכונת הר נוף ומשם להר המנוחות בירושלים.

סמוך ל-07:00 התפוצץ מטען חבלה בטרמפיאדה ביציאה מירושלים. זמן קצר לאחר מכן נשמע פיצוץ נוסף בצומת בכניסה לשכונת רמות בעיר. 14 בני אדם נפגעו בשני הפיצוצים - ומותו של הנער נקבע בבית החולים שערי צדק. מדובר במטעני חבלה שונים שהונחו בשתי הזירות. נמשכות הסריקות אחר מטענים אפשריים נוספים.

המטען הראשון הונח ככל הנראה בתוך תיק שהושאר בטרמפיאדה, וככל הנראה הופעל מרחוק. חמישה מהפצועים מהפיצוץ פונו לבית חולים שערי צדק, בהם שלושה במצב קשה - גבר בן 45 ושניים נוספים ומטופלים בחדר הטראומה.

דקות לאחר האירוע ביציאה מהעיר, התפוצץ מטען חבלה נוסף בצומת רמות - שם נפצעו שלושה בני אדם באורח קל. צוותי מד"א ואיחוד הצלה טיפלו בפצועים ופינו אותם לבתי החולים שערי צדק, הדסה עין כרם והדסה הר הצופים.

תיעוד ממצלמות האבטחה: רגע הפיצוץ בכניסה לירושלים

חובש בכיר במד"א רפי יוז'וק סיפר: "יצאתי מהתחנה של מד"א בירושלים מיד כששמענו את הפיצוץ והגעתי במהירות לכניסה לעיר. במקום הייתה המולה, נער כבן 16 עמד על אי התנועה במרכז הכביש כשהוא בהכרה מלאה עם פציעות מדממות בגופו. הכנסתי אותו במהירות לאמבולנס ויחד עם הצוות שהיה איתי פינינו אותו בדחיפות לבית החולים שערי צדק תוך כדי טיפול רפואי לעצירת הדימומים. כשהייתי במיון קיבלנו בקשר דיווח על שמיעת פיצוץ נוסף ברמות ומיד יצאנו לאירוע השני.

ראיתי מספר רכבים עם פגיעות מההדף ו-2 פצועים, גבר ואישה שהיו ב-2 רכבים שונים היו בהכרה וסובל מפציעות קלות בגופם ומחרדה. הענקתי להם טיפול רפואי ראשוני בשטח ופיניתי אותם לבית החולים הדסה הר הצופים כשמצבם קל ויציב".

גורם בכיר במשטרת מחוז ירושלים סיפק פרטים נוספים על פיגוע הטרור הכפול וסיפר "מדובר במטענים לא קטנים שהופעלו כנראה מרחוק, והונחו בתוך תיקים עם גולות ומסמרים במטרה להגדיל את אפקט הרסס ומספר הנפגעים''.

להערכת המשטרה, אותו אדם הניח את שני המטענים. ''המטרה הייתה לפגוע בכמה שיותר אנשים. פיגועים מהסוג הזה משיגים תוצאות יותר קשות ממה שהורגלנו''.

ד"ר ינון בודה מבית החולים הדסה עין כרם סיפר: "רואים פגיעות רסיסים אצל רוב הפצועים. המטענים הכילו בוודאות חלקי מתכת ורסיסים שאפיינו פיגועים בעבר הרחוק. לא ראינו פגיעות כאלה שנים רבות".

הפראמדיקים של מד"א משה טובולסקי וליאור לוי סיפרו: "היינו בתחנת מד"א בכניסה לעיר כששמענו רעש חזק של פיצוץ ומיד יצאנו למקום בכוחות גדולים שכללו אמבולנסים, ניידות לטיפול נמרץ ואופנועים. 2 פצועים במצב קשה שכבו במקום כשאחד מהם, נער בן 16 היה בתוך תחנת האוטובוס וגבר כבן 45 שכב על המדרכה סמוכה. מספר פצועים נוספים שהיו בהכרה מלאה ונפגעו באורח בינוני וקל התהלכו בזירה. הכנסנו את 2 הפצועים קשה לניידות לטיפול נמרץ ופינינו אותם בדחיפות לבית החולים תוך כדי טיפול רפואי מציל חיים."

יוסף גבאי חובש איחוד הצלה שהגיע להעניק סיוע ראשוני בזירה מסר: "עמדתי ברמזור ושמעתי את הפיצוץ בתחנת האוטובוס. הגעתי תוך מספר שניות לזירה ונתקלתי בצעיר שנפצע אנושות. התחלתי להעניק לו סיוע ראשוני תוך כדי שביקשתי ממוקד איחוד הצלה להזעיק למקום את כלל כוחות החירום. במהלך הטיפול הגיעו אלי עוד שלושה פצועים בהכרה שבלו מחבלות ופציעות במצב בינוני עד קשה וקל".

פיצוץ בתחנת אוטובוס ביציאה מירושלים: 7 פצועים בהם 1 אנוש ו-1 קשה

השר לביטחון פנים המיועד חבר הכנסת איתמר בן גביר (עוצמה יהודית) הגיע לזירת הפיגוע וקיבל סקירה מהמפכ''ל על הפיגוע והסריקות אחר המחבלים שהניחו את מטעני החבלה.

"בוקר קשה. אנחנו בשרשרת של אירועים שלא מתחילה הבוקר. אתמול טירן פרו, רוצחים אותו וחוטפים את הגופה שלו. פיגוע באריאל, שני פיגועים בקרית ארבע ובמשך כל החודשים האחרונים גל של פיגועים שרק בניסים אנחנו לא סופרים עשרות של נפגעים", אמר.

"אני כמובן משתתף בצער המשפחה, מאחל רפואה שלמה לכל הפצועים ואומר בצורה פשוטה: צריך לנתק את השרשרת הזאת, צריך לגבות מחיר מהטרור. זה אומר לחזור לסיכולים הממוקדים, זה אומר להפסיק את החפלות בבתי הסוהר. לגבות מחיר מהטרור זה אומר שהבוקר בבתי הכלא הביטחוניים הכל צריך להיות סגור, אין יוצא ואין בא.

לגבות מחיר מהטרור זה אומר להפסיק את התשלומים של רשות שהיא תומכת טרור. זה אומר לבדוק מאיפה המחבלים האלה יוצאים, להגיע לאותו הכפר, בין אם זה בתוך תחומי מדינת ישראל הקטנה ובין אם זה ביהודה ושומרון ולהטיל עוצר. לעבור בית בית, לחפש נשקים להחזיר את ההרתעה ולהחזיר את המשילות".

בן גביר הוסיף "אני לא אדבר על פוליטיקה אבל אגיד דבר אחד. חייבים להקים ממשלה כמה שיותר מהר - הטרור לא מחכה. שמעתי סקירה מהמפכ"ל, מטבע הדברים אני לא אומר מה שנאמר לי אבל אני כן אומר שאני סומך על כוחות הביטחון ואני נותן להם גב מוחלט. מכאן אני יוצא לבתי החולים לבקר את הפצועים. צריך לתת גב לחיילים שלנו, לשוטרים שלנו ולחזור לסיכולים הממוקדים. לחור לשלוט במדינת ישראל, לחזור להרתיע את הטרור, לגבות מחיר מהטרור. אפשר וצריך להתמודד עם טרור מאורגן. אפשר וצריך להילחם נגדו".

פיגוע כפול בירושליםתמונה: יונתן זינדל, פלאש 90. וידאו: דוברות המשטרה

בעקבות הפיגוע הכפול, ראש הממשלה יאיר לפיד יכנס הערכת מצב ביטחונית בשעה 12:00, מהקריה בתל אביב, בהשתתפות שר הביטחון בני גנץ, השר לביטחון הפנים עמר בר-לב, ראש המל"ל איל חולתא, מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי, ראש השב"כ רונן בר, סגן הרמטכ"ל אלוף אמיר ברעם, המזכיר הצבאי לרה"מ אלוף אבי גיל וגורמים נוספים.

השר בר-לב הגיע לזירה ומסר "אנו נמצאים בבוקר קשה. מדובר בפיגוע משולב מורכב בשתי זירות, שנראה תוצאה של תשתית מאורגנת, ולא פעולה של השראה כפי שהיכרנו בשנים האחרונות. משטרת ישראל, שירות הביטחון הכללי וצה"ל פועלים בשעות הללו כדי לאתר את המחבלים ואת מי ששלח אותם לבצע את הפיגוע, ואנחנו נגיע אליהם, ונתפוס אותם חיים או מתים. המאבק שלנו נגד הטרור הפלסטיני הוא ארוך שנים, מורכב, ואין לנו שום כוונה להרפות לרגע. הפעילות הזו תימשך במלוא הנחישות והעוצמה. אני משתתף בצער משפחת ההרוג בפיגוע ומאחל החלמה מהירה לפצועים".

מפכ"ל המשטרה רנ"צ יעקב שבתאי אמר הבוקר "בוקר לא פשוט, מתווה של פיגוע ששנים רבות לא היה כמותו, שני פיגועים ברצף. עיקר המאמץ של משטרת ישראל הוא כרגע סריקות בכל האזורים - תחנות אוטובוס, הסעה וריכוזי קהל, במקביל למאמץ של המרדף על מנת לשים את היד על מבצע הפיגוע. אנחנו נעשה כל שביכולתנו יחד עם כל גורמי הביטחון האחרים להגיע לחוליה הזאת".

מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג׳מן אמר "מדובר באירוע חבלה מתגלגל שהחל בשעה 7:05 ולאחר זמן קצר אירוע גם בצומת רמות. אנחנו כרגע עדיין בשלבי סריקות ופעילות בזירת האירוע ובהיקפים הנרחבים יותר. החקירה נמצאת בראשיתה עם כל הכוח, גם כוחות המחוז וגם כוחות תגבור ארציים".