גבעתי
גבעתיצילום: דובר צה"ל

הלוחם מגדוד צבר של חטיבת גבעתי אשר תועד כשהוא מתעמת עם פעילי שמאל בחברון ונשלח בשל כך ל-10 ימי מחבוש פנה בצהריים (ג') במכתב למפקד החטיבה ולאלוף פיקוד המרכז בבקשה כי יקלו בעונשו.

הלוחם שנשלח ל-10 ימים בכלא צבאי לאחר שאמר לפעילי השמאל "בן גביר יעשה סדר", תיאר במכתבו את האירוע מנקודת מבטו: "בחמישי שעבר הייתי בתפקיד כשהגיעו מפגינים למקום והתחילו לקלל אותי ואת שאר החיילים. עשינו הכל כדי להסביר להם בצורה הכי יפה שהם צריכים לתת לנו למלא את התפקיד ולעזוב את המקום. במקום זה הם צעקו עלינו וקיללו התקרבו אלינו ועמדו מכל הכיוונים. אחד מהם צעק עליי כל הזמן שאני ממלא את הפקודות של בן גביר ושאני חייל של בן גביר.

''לא רציתי להגיד שום דבר פוליטי ולא רציתי להתנהג בצורה שלא מתאימה לחייל. עניתי לו באותה שפה שהוא השתמש. הוא אמר שאני חייל של בן גביר, אז אמרתי לו שאם אני חייל שלו אז שהוא יעשה כאן סדר. הסברתי גם למג"ד שלא התכוונתי בשום אופן להגיד משהו פוליטי על בן גביר או לתת עמדה", תאר החייל.

החייל הביע במכתב חרטה על מעשיו וביקש להקל בעונשו: "אני אמרתי כמה מילים בלי שום כוונה לבייש את צה"ל או לעשות עבירה ואני מוצא את עצמי הולך לכלא. אני מבין שדיברתי בצורה שלא הייתי צריך לדבר, גם אם עשיתי את זה בלי כוונה. הייתי מאוד לחוץ באירוע ואני רק מבקש התחשבות בלחץ ובכל מה שהיה שם באירוע שנמשך לא מעט זמן.

''אני מבקש סליחה. הבנתי את הטעות שלי. אני לא יגיד דברים כאלה שוב בשום אופן. החלום שלי היה להיות לוחם. אני מאמין במה שאני עושה ואני רוצה להמשיך להיות לוחם. יש לי המון מוטיבציה לשרת. לכן אני פונה אליך המפקד ומבקש לזכות אותי, או לפחות להקל בעונש", כתב החייל.

אביו של החייל במסר לפיקוד צה"ל

השר המיועד לביטחון לאומי, יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר, הגיע הבוקר (ג') לתמוך במשפחתו של הלוחם מחטיבת גבעתי ונפגש עם אלי לוי אביו של החייל.

אביו של החייל אמר: "אני שלחתי את הבן שלי לקרבי, להיות לוחם, למען עם ישראל. ככה ראינו במשך שנה שלימה, יום ולילה הילד מסר את עצמו בשביל התפקיד הזה. לצערנו הרב הגיעו אחיו אנרכיסטים שקיללו אותו, ביזו אותו, ירקו עליו, הובילו אותו לומר אמירות פוליטיות.

''יכול להיות שבאמת לא היה צריך להגיד 'בן גביר יעשה סדר', אבל על דבר כזה לשלוח לעשרה ימים? אני מצפה מהמפקדים שלו, לכל מי שמעליו, לתת לו גב, לתת לו גיבוי, לחזק אותו ולהיות בעדו, כדי לרומם את רוחו ולהמשיך בתפקיד החשוב שיש לו".

בן גביר אמר: "אני נמצא כאן עם אביו של לוחם צה"ל שנשלח לעשרה ימי מחבוש, עשרה ימי מחבוש לאחר שאמר לאותם אנרכיסטים 'בן גביר יעשה לכם סדר'. אני דורש מהרמטכ"ל ומכל הפיקוד לחשוב פעמיים על העונש הזה.

''לא יכול להיות שבאים אנרכיסטים, מקללים, יורקים, תוקפים את החיילים הגיבורים שלנו, לוחמים מגיבים, אפשר בהחלט לקחת אותם לצד ולהגיד להם 'תגובה יותר מידתית, פחות מידתית', אבל לשלוח לעשרה ימים בכלא? זה לא סביר, זה לא מידתי, זה לא נכון, זה לא ראוי.

''התפקיד שלנו לתת גב ללוחמים שלנו, לתת גב לחיילים שלנו ואני דורש מהצבא, תחשבו פעמיים על העונש הזה. זה מסר רע מאוד", הוסיף השר המיועד בן גביר.

ח"כ משה ארבל (ש"ס) לא אהב את תגובתו של בן גביר, ואמר: "ח"כ איתמר בן גביר ידידי, אני קורא לך להשאיר את צה"ל מחוץ לשיח הפוליטי. אסור לאפשר בשום אופן ללוחם צה"ל במדים להתבטא בעד שום מפלגה באופן הזה. חיילי ולוחמי צה"ל האהובים העומדים על משמר ארצנו חייבים להיות לפחות קומה אחת מעל העסקונה הפוליטית".