המורים והמורות בכינוס של ההסתדרות הציונית
המורים והמורות בכינוס של ההסתדרות הציוניתצילום: יח"צ

150 מורות ומורים ישראלים התקבצו מכל רחבי צפון אמריקה להשתלמות מקצועית של המחלקה לחינוך בהסתדרות הציונית העולמית.

מדובר במורים שבחרו לצאת לשליחות חינוכית מעבר לים אשר במהלכה, במשך מספר שנים, הם מלמדים בבתי ספר יהודיים את מקצועות היהדות השונים: היסטוריה, חגים, תלמוד וכמובן עברית.

המורות והמורים שמגיעים מכל מגוון הקשת החברתית בישראל משתבצים בבתי ספר מגוונים מאד החל מבתי ספר חרדים ועד בתי ספר ציבוריים בהם התלמידים היהודים במיעוט קטן.

בהסתדרות הציונית מציניים כי השליחים נחשפים למשפחות בתרבות דתית אחרת כאשר לצד החנוכיה עומד עץ אשוח. המכנה המשותף לכולם הוא המשימה להביא את ישראל וערכיה אל תוך בית הספר.

עוד צויין כי במציאות בה יהדות ארצות הברית נלחמת למען המשכיות העם היהודי, החינוך לזהות יהודית מהווה מרכיב חשוב מאוד. לכן הקהילות משקיעות משאבים רבים בהעסקת שליחים במוסדות החינוך שלהם.

בין המרצים שהגיעו לכנס היה גם העיתונאי אריאל שנבל שהעביר למורים הרצאה על ארה"ב ויהדות ארה"ב בפרט. כמו כן השליחים סיירו בתוך מוסדות אקדמאים של יהדות ארה''ב: YU האורתודוקסי ו-JTS של התנועה המסורתית.

גאל גרינוולד סגן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית: "המשימה שלכם שליחות ושליחים היא לחנך לזהות יהודית בעולם בו כל אחת משלוש המילים הללו עומדת בסימן שאלה. חינוך - בעולם פלורליסטי בו הכל נכון. מי אתם שתחנכו לדרך מסויימת. זהות - יש היום בריחה מזהות. נסיון לטשטש את הזהויות שמגדירות אותנו. לאומיות, אתניות, מגדריות ועוד. יהודית - זה אתגר שבישראל אנחנו פחות חשופים אליו אל כאן בארה"ב הזהות היהודית, ההמשכיות של העם היהודי איננה ברירת מחדל. צריך לבחור ולחנך את הדור הבא כדי שישארו יהודים".