אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

בכתב העת התורני 'אמונת עתיך' עוסק הרב אריאל בראלי, רב הישוב בית אל, בשאלה האם אישה אשר מגיעה לריאיון עבודה למשרה אליה היא אמורה להתחייב לשנת עבודה מלאה, רשאית לא לספר על היותה בתחילת היריון שיגרום לכך שהיא תוכל למלא את המשרה רק למשך 7 חודשים.

הרב בראלי מסביר כי מבחינת החוק בישראל חובת הדיווח של אישה למקום עבודתה על היריון הוא רק החל מהחודש החמישי להריונה, וכי מטרת החוק היא לעודד ילודה, וכדי שאישה לא תחשוש מהיריון שיעכב מציאת מקום עבודה קובע החוק שאין חובת דיווח בשלבים הראשונים של ההיריון.

הרב בראלי מציין כי הכלל ההלכתי בסוגיה זו הוא שכאשר מטרת החוק ראויה ויש בה משום תיקון בני המדינה, הרי 'דינא דמלכותא דינא', ועל כן נראה שמצד הדין אין חובת דיווח, אולם יש פה גם צד מוסרי לפיו בסופו של דבר את מטעה את המעסיקים, ועל כן אם יש לאישה אפשרויות תעסוקה נוספות ראוי כי תספר על ההיריון בראיון העבודה.

התשובה צפויה להתפרסם בכתב העת 'אמונת עתיך' אשר מתפרסם בימים הקרובים. 'אמונת עתיך' הוא כתב עת רבעוני שיוצא לאור החל משנת 1985 על ידי מכון התורה והארץ.

ב-27 שנותיו הראשונות התמקד כתב העת בתחום של מצוות התלויות בארץ כמו שביעית, ערלה, נטע רבעי, תרומות ומעשרות וכו'. משנת 2012 הורחבו נושאי כתב העת למחקר תורני בתחומים רבים.