אפגניסטאן
אפגניסטאןצילום: איסטוק
ממשיכים לפגוע בזכויות הנשים: המשרד להשכלה גבוהה באפגניסטן, הנשלט על ידי הטליבאן, הודיע כי נשים לא יוכלו ללמוד יותר באוניברסיטאות ולזכות להשכלה גבוהה.

נדה מוחמד נאדים, השר להשכלה גבוהה, הודיע כי החוק החדש נכנס לתוקף באופן מיידי החל מיום שלישי והאוניברסיטאות נדרשות שלא לאפשר לנשים ללמוד בהן יותר עד להודעה חדשה. "על כולכם ליישם את הצו של השעיית חינוך נשים עד להודעה חדשה", נכתב בהודעת השר להשכלה גבוהה.

האיסור על השכלה גבוהה לנשים מגיע פחות משלושה חודשים לאחר שאלפי נערות ונשים באפגניסטן ניגשו למבחני כניסה לאוניברסיטאות, כאשר רבות מהן שאפו ללמוד מקצועות כמו רפואה, הנדסה ועוד, שיאפשרו להם לפתח קריירה מצליחה.

הצעד החדש מהווה פגיעה נוספת בזכויות הנשים באפגניסטן, לאחר שלאחר ההשתלטות של הטליבאן על המדינה בחודש אוגוסט שעבר כבר נאלצו האוניברסיטאות ליישם סדרת כללים חדשים ובהם כיתות וכניסות נפרדות לגברים ונשים, מורות נשים בלבד לסטודנטיות ועוד.

בארה"ב ומדינות המערב, כמו גם ארגוני זכויות אדם, גינו את ההחלטה החדשה של הטליבאן. "הטליבאן לא יכול לצפות להיות חבר לגיטימי בקהילה הבינלאומית, עד שהם יכבדו את זכויות כל האזרחים באפגניסטן. אף מדינה לא יכולה לשגשג כאשר מחצית מאוכלוסייתה נדחקת לאחור", אמר שר החוץ האמריקאי, אנתוני בלינקן.

ארגון Human Rights Watch מתח גם הוא ביקורת על ההחלטה וכינה אותו "החלטה מבישה המפרה את הזכות לחינוך לנשים ונערות באפגניסטן".