אופנים חשמליים. אילוסטרציה
אופנים חשמליים. אילוסטרציהצילום: iStock

שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי חתמה על תיקון לצו יבוא חופשי במטרה למנוע כניסתן לארץ של סוללות המסכנות את בטיחות הציבור. הצו פורסם ביום ראשון וייכנס לתוקף בתום 14 יום ממועד הפרסום.

השרה חתמה על התיקון לצו בעקבות אירועי התלקחויות בהן היו מעורבות סוללות, ולאחר עבודה מקצועית במכון התקנים ובמשרד הכלכלה והתעשייה, ובמטרה למנוע יבוא סוללות בלתי תקינות לישראל, העלולות לסכן את בטיחות הציבור ורכושו.

יצויין כי בשנים האחרונות עלה באופן משמעותי השימוש בסוללות מסוג זה, המהוות מקור כוח למוצרים רבים בהם אופניים חשמליים, קורקינט חשמלי, טלפונים ומחשבים ניידים, סוללות גיבוי למיניהן וכדומה. יחד עם הכניסה המסיבית של סוללות אלו לשוק, אירעו מספר רב של מקרי שרפות והתפוצצויות בסוללות מסוג זה, אשר גרמו נזקי רכוש גדולים ואף פגיעות בנפש. על פי נתוני הרשות לכבאות והצלה, מדובר על מאות מקרי התלקחויות והיפגעות בשנים האחרונות.

בכדי למנוע כניסת סוללות בלתי תקינות ומסוכנות לשוק, הוכנו על ידי מכון התקנים סדרת תקנים, המאמצת תקינה בינלאומית ללא שינויים לאומיים. התקנים הוכרזו כרשמיים על ידי שרת הכלכלה והתעשייה, וכעת הושלם המהלך עם עדכון חוקיות היבוא (נוהל היבוא) עבור הסוללות.

בהתאם לכללים שנקבעו במסגרת הרפורמה בתקינה שנכנסה לתוקף ב-01.06.2022, יבוא סוללות מותנה מעתה בהגשת הצהרת היבואן בדבר עמידתן בתקן, מבוססת על בדיקת דגם במעבדה ישראלית או מעבדה מוסמכת בחו"ל.

הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה קורא לציבור היבואנים להיערך בהתאם.