חיילים. ארכיון
חיילים. ארכיוןiStock

באוניברסיטת בר אילן התקיים היום (שלישי) כנס בנושא "שדה הקרב העתידי" של המכון לחקר לוחמת היבשה בצה"ל. באירוע השתתפו אלופי המטכ"ל, חוקרים וגורמי תעשייה העוסקים באתגרים הקשורים בשילוב החידושים הטכנולוגיים עם הלחימה בשדה הקרב.

פרופ' אריה צבן נשיא אוניברסיטת בר אילן פתח את הכנס ואמר: "הלוחם העתידי יצטרך תואר במדעי המחשב ואנחנו כאוניברסיטה כאן כדי להכשיר אותו. בדיוק כמו שאנחנו מתאימים עצמנו היום לצרכים של תעשיית ההייטק נוכל להכשיר את הלוחמות והלוחמים של העתיד".

אלוף סער צור, מפקד מערך התמרון והגיס הצפוני: "אנחנו עומדים בפתחו של שינוי. משדה קרב למרחב קרב. וכחלק מהתפיסה הזו, אנחנו כבר לא נלחמים בדו מימדי. קרקע ואוויר אלא בכלל המימדים. אנחנו פועלים במרחב קרב שלם. ההפתעות באות מכל מקום ומרחב, בוודאי כמו הסייבר שחוצה מימדים. אנחנו לומדים איך להתנהל בתוך מרחב הקרב הזה. המימד החברתי והקוגינטיבי ילכו ויתמעטו. הAI יסייע מקום בקבלת החלטות בעתיד".

אלוף תמיר ידעי, מפקד זרוע היבשה: "תהליך של בניין כוח הוא תהליך ארוך ומורכב כיוון שהוא מנסה לחזות את העתיד ובסביבה שלנו הוא מורכב על אחת כמה וכמה בשל השתנות האיומים, תהליכים גאו אסטרטגיים, תמורות בחברה הישראלית ובוודאי שינויים אקספוננציאליים בטכנולוגיה".

"מכאן שכל דיון בניסיון לחזות כיצד ייראה שדה הקרב העתידי הוא דיון ראוי וחשוב. דיון מסוג זה מוטב שייעשה מתוך למידה מתהליכים שביצענו בעבר וגם מנסיון לחזות כיצד ייראה העתיד. אנחנו צריכים לדעת לאזן היטב בין חזון למציאות, במיוחד כשמדובר בצבא היבשה משום שכל רעיון או פתרון צריך להיות כזה שיעמוד במאפיינים הייחודים של צה"ל בכלל ושל צבא היבשה בפרט ובכלל אלו אופי ומשך השירות, גודלה של היבשה, כוחות המילואים ועוד".

לסיום אמר כי "על הנושאים שיידונו במהלך היום, יש להביא בחשבון את כלל אבני בניין הכוח והם צריכים להיות כאלה שיעמדו במבחן קיום יכולת מבצעית לאורך זמן. זה תהליך ארוך ומורכב , מבוסס השערות באשר לעתיד ועלינו לבצע אותו בצורה מושכלת , סובלנית ואדפטיבית לתהליכים פנימיים וחיצוניים שיזמן לנו העתיד".