נחי אייל
נחי איילצילום: יח"צ

לפני כעשרים שנה הקמנו את הפורום המשפטי למען ישראל לצורך מאבק משפטי בתוכנית ההתנתקות ותוצאותיה, חבורה של עו"ד מתנדבים ששמו לעצמם מטרה לעצור מהלך דורסני, אנטי דמוקרטי ורומס זכויות אדם שלא נראה כמותו במדינת ישראל של הממשלה נגד אזרחיה, לצערי לא הצלחנו לעצור את המהלך אך לפחות בזכות עבודת הפורום המשפטי זכו המגורשים לפיצויים שהמדינה בתחילה לא רצתה לתת להם.

תוך כדי המאבק נחשפנו לעוולות הנוראיות שמערכת המשפט נקטה כלפי המתנגדים לגירוש, ביניהם מעצרים סיטונאים, אלימות שוטרים, מניעת הפגנות, מעצר קטינים ועוד. והבנו שעיקר הבעיה במדינת ישראל נמצאת בהתנהלותה של מערכת המשפט ושם צריך לשים את הפוקוס של הפורום המשפטי למען ישראל.

מאז הקדשנו את מאמצינו לשינוי ותיקון הכשלים של מערכת זו ובהן בראש ובראשונה חוסר רגולציה אמיתית על המערכת, כוח בלתי מרוסן הנמצא בידיהם של חבורה מצומצמת שבא לידי ביטוי גם בתפקיד הדו ראשי הייחודי של היועמ"ש אשר ביום הוא מייעץ לראש הממשלה ובלילה מגיש נגדו כתבי אישום. נוהג של שמור לי ואשמור לך בוועדה לבחירת שופטים, הליך מינוי שכולו החלטות בתוך "המשפחה" וקידום מקורבים, חוסר גיוון בבתי המשפט ובמסדרונות הייעוץ המשפטי והפרקליטות, הכשרת עבירות כאשר זה מתאים לאידיאולוגיה השלטת במערכת, התעמרות במי שלא נמצא בצד הנכון של המפה האידיאולוגית, ועוד רבים ורעים.

היום כאשר לכולם ברור שיש בעיות במערכת המשפט וצריך לתקנן, קשה להבין את המציאות שהייתה פה לפני פחות מעשרים שנה בה נושא מערכת המשפט כמעט ולא דובר בציבור, מציאות בה מערכת המשפט זכתה לאמון עיוור מהציבור רק בשל ציורה "כממלכתית" וצודקת.

זכורה לי למשל פגישה שניהלנו באותה תקופה עם חבורת עו"ד, הסברנו על הבעיות שגילינו במערכת המשפט ואמרנו שאנחנו הולכים לשנות את המערכת ולהביא לתיקונה, עו"ד היו בהלם ואח מעו"ד הותיקים אמר לי: איך אתה תצליח לתקן מערכת כזאת? אין שום סיכוי להזיז שם אבן, והוא ממש לא היה היחיד בדעה זאת, אבל עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה, ולא נסוגנו אחורה, אלא המשכנו לעבוד וצעד אחר צעד להביא את המערכת והציבור להבנה שמשהו לא תקין בהתנהלות של מערכת אשר אמורה להוות סמל לניקיון כפיים במדינה ישראל.

היום, יום לאחר הכרזתו של שר המשפטים החדש על הרפורמות הנדרשות שהוא הולך לבצע, אני מרגיש שהיה שווה להתאמץ כל השנים הללו, לדבוק באמת שלנו גם בתקופת ממשלות עוינות ולא להרפות מהנושא עד שברוך השם הגיע היום שבו הרוב כבר מבין ובשל לבצע את השינויים הנדרשים, היום אנחנו כבר לא עומדים לבד והציבור מבין שכדי שנוכל לחיות במדינה יהודית דמוקרטית אמיתית, מדינה עם ערכים של צדק ואמת, חייבים קודם כל לתקן את מערכת המשפט: ולכן ברכתי לשר המשפטים: לך בכוחך זה יריב, והושיע את עם ישראל. ציון במשפט תפדה.

הכותב הוא מייסד הפורום המשפטי למען ישראל