ד"ר יחיאל שבי
ד"ר יחיאל שביצילום: אלעד גואטה

לממשלת ישראל בראשותו של בנימין נתניהו יש אתגר חשוב – לפרוץ את "תחום המושב" - התחום המותר להתיישבות יהודית. ממש כשם ששלטונות הצאר שמרו מכל משמר לבל תתרחב ההתיישבות היהודית בשטחי הקיסרות הרוסית.

ישראל עושה זאת באמצעות תיחום היישובים באמצעות קו כחול אותו אין לחצות, והחוצה אותו – אחת דינו – העמדה לדין והרס המבנים או עקירת הכרם.

בניגוד להם, היישובים הערבים הולכים ומתרחבים ללא הפרעה, אין להם קווים כחולים, והקמת המבנים מקבלת עידוד ותמיכה פיננסית מארגונים בינלאומיים, בעיקר מהאיחוד האירופי ומארגוני זכויות אזרח ישראליים.

דו"ח טליה ששון היה קו פרשת המים בסוגיית ההתיישבות בארץ ישראל, כיוון שהתייחס לנקודות יישוב רבות כאל "מאחזים בלתי חוקיים" ובלם, הלכה למעשה, את מפעל ההתיישבות ברחבי ארץ ישראל.

בדומה לו, גם התעלמות וועדת התכנון הארצית מהמניע הלאומי בעת הבחינה להקמת יישובים הביאה לצמצום התפרוסת היישובית היהודית בנגב ובגליל.

לתוך הריק הזה נכנסו בעוצמה ועדת המעקב הלאומית של ערביי ישראל והרשות הפלסטינית שיחד עם ארגוני זכויות אזרח מעודדים את ההשתלטות הערבית על המרחבים הפנויים בנגב ובגליל בשלל יוזמות חלוציות בדומה למפעל ההתיישבות היהודית בעבר.

בעשור האחרון, הרשות הפלסטינית פועלת במרץ כדי להשתלט על שטחי C באמצעות מאות פקחים שמנחים תושבים היכן לבנות בתים ולטעת זיתים.

ההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון מחזיקה בסך הכל בשניים וחצי אחוזים משטחי C. יחד עם מחנות צה"ל ואזורי התעשיה, ישראל חולשת על 9 אחוזים, בעוד שלפלסטינים יש חזקה על 7 אחוזים מהשטח. תצלומי אוויר מוכיחים כי בעשור האחרון הוקמו על ידם חמישים אלף מבנים בלתי חוקיים.

הערבים מרחיבים את יישוביהם על ידי בניית בתים בודדים במרחב הגיאוגרפי ועיבוי ההתיישבות בסבלנות. כמו גם באמצעות נטיעת זיתים, אותם הם רוכשים ממשתלות ישראליות. כיום קרוב לשלושים אחוזים משטחי יו"ש, מחצית משטחי C , הפכו לפלסטינים!

זאת בהתאם לחוק הירדני המאפשר להכיר באדמה שעובדה משך עשר שנים כאדמה בבעלות פרטית.

עוד בית ועוד זית ולא לחינם, עץ הזית מקודש לאסלאם, ונטיעתו הופכת לסמל של מאבק דתי, סוג של ג'יהאד. מדובר במימוש תוכניתו של ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר, סלאם פיאד, להקים מדינה פלסטינית בפועל ואז לדרוש הכרה בינלאומית.

על ממשלת ישראל החדשה להילחם עד חורמה במאמצים אלה:

עליה להפקיע כלים כבדים הפועלים בשטח באותו האופן שהיא מבצעת מול יהודים. עליה להוציא צו תפיסה של שטחים עליהם נשתלו זיתים ולהכריז עליהם כעל אדמות מדינה ולהשית קנסות כבדים על הנוטעים למיניהם.

לשם כך חייבים להכשיר סיירים ביישובים ולתקנן מאות תקנים של פקחים שישמרו על הקרקע, לרבות על אתרים ארכיאולוגיים שנבזזים.

על ממשלת ישראל להכשיר את המאחזים היהודיים, ולחתור להרחיב את הקווים הכחולים של היישובים, לפחות בהיקף שבו התרחבה הבנייה הערבית בשנים אלו.

לצד זאת, על ממשלת ישראל להרחיב את ההתיישבות היהודית בנגב ובגליל, ללא חשש ומורא ולאפשר התיישבות יהודים בכל מקום ואתר וגם ביקור יהודים בכל אתרי המורשת. כמאמר הנביא ישעיה: " הַרְחִיבִי מְקוֹם אָהֳלֵךְ וִירִיעוֹת מִשְׁכְּנוֹתַיִךְ יַטּוִּ".

הכותב הוא מרצה בבית הספר למינהל עסקים ובמחלקה למדעי המדינה אוניברסיטת בר אילן