אסתי כהן, עדי אלישע, טל טבצ'ניק
אסתי כהן, עדי אלישע, טל טבצ'ניקצילום: דוברות מד"א

מגן דוד אדום פותח את המחזור השמיני של קורס פראמדיקיות במסלול המיועד לבנות השירות הלאומי ומותאם למגזר הדתי.

במסגרת המסלול היוקרתי הוכשרו עד כה מאות בנות שירות שהצטרפו למערך הצלת החיים, למדו כיצד להגיש סיוע רפואי מתקדם בעת שגרה וחירום ומה שיאפשר להן בסיום השירות להשתלב כעובדות במגן דוד אדום עם מקצוע לחיים.

המחזור השמיני יפתח בחודש ספטמבר הקרוב, בסופו יוכשרו כ-200 בנות שירות חדשות. מערך הקורסים הוותיק של מגן דוד אדום מסייע לבנות השירות לבחור מקצוע לחיים, תוך שמירה על אורח החיים הדתי, גם בזמן ההכשרה והלימודים. המחזור השמיני יותאם באופן מלא לאורח החיים הדתי של בנות השירות וילווה ע"י הרב יהודה דנה, אשר יקיים שיעורי דת במדרשה ייעודית.

"הקורס הנו מקצועי ואיכותי בצורה יוצאת דופן, מעניק משמעות גדולה, ניסיון עשיר ומקצוע לחיים", הסביר ד"ר אלי יפה, סמנכ"ל קהילה במד"א. "עד היום הוכשרו בקורסי הפראמדיקים שלנו שמיועדים לשירות הלאומי למעלה מ-300 בנות ובני שירות ואנו גאים מאוד במערך הזה ובחניכים המקצועיים שלנו".

על חשיבות התפקיד, הוסיף: "אין בישראל שירות לאומי כל כך משמעותי כמו הקורס הזה ואנו פועלים להרחבתו ולהגדלתו, על מנת להעניק מקצוע לחיים שמציל חיים לעוד מאות בנות שירות בעתיד".

במחזור הבא, יוביל הרב יהודה דנה, פראמדיק מד"א בעצמו ורב היישוב מבוא חורון, את לימודי המדרשה של בנות השירות, על מנת לסייע לשמור על אורח החיים הדתי. הוא סיפר כי ביקשו ליצור בארגון מסלול ייחודי לבנות דתיות במסגרתו ניתנה תשומת לב יתרה לכל הליך הליווי. "השמירה על האמונה ועל קיום המצוות והתנאים הדרושים ללמידה ראויה", אמר. "מדי שבוע נקיים שיעור במדרשה הנועד לערך מוסף לנושא סוגיות הלכתיות בשבת, סוגיות ערכיות ועוד נושאים רבים שחושבים לבנות".

@arutz_7 הנה מה שלא ידעתם על #מדא#ערוץ7#דבריםשלאידעתם @יהונתן גוטליב צילום ועריכה: @Isaac_Kelman ♬ צליל מקורי - ערוץ 7 Arutz Sheva

יפעת גלזמן, אחראית הקורס: "מד"א מעניקים מקצוע לחיים לבנות השירות כשלצידו ערך מוסף רב וערך סיפוק גדול מאוד. בתקופה האחרונה פנינו אל מתנדבות נוער של מד"א, בעלות פטור משירות צבאי ואל תלמידות האולפנות הדתיות, על מנת לשלב מגוון רחב של בנות שירות. הליך המיונים אורך כשלושה חודשים וכולל שלבי מבחנים, דינאמיקה קבוצתית וראיונות אישיים".

טל טבצ'ניק, פראמדיקית מד"א ובת שירות לאומי, שתדריך את הקורס הקרוב, פוגשת את הסיפוק המקצועי מהצד השני – של הצלת החיים. רק בשבוע האחרון נקראה טל לבצע לידת עכוז מורכבת – וכל זאת באמצע הדרך, כשהאמבולנס עצר בשולי הכביש. ההכשרה המקצועית, בזכותה טל ביצעה את המשימה בהצלחה יתרה, ניתנה לה במהלך קורס הפראמדיקים שעברה כבת שירות. על משמעות התפקיד סיפרה: "בתור בת שירות לאומי, שעברה את הקורס והיום נמצא מהעבר השני שלו בהדרכה, אני מתרגשת מאוד. אני מצפה לקורס מעשיר ומיוחד, שבסופו כלל החניכות יחושו סיפוק מקצועי גדול ויזכו במקצוע לחיים".

"אני בארגון כבר חמש שנים, הגעתי כמתנדבת נוער והמשכתי לקורס כבת שירות", סיפרה פראמדיקית מד"א עדי אלישע, מדריכה בקורס. "להגיע לכאן כמדריכה זה סגירת מעגל מיוחדת מאוד עבורי, מד"א היא כמו משפחה ואני מקנאת בבנות השירות שעתידות להגיע לכאן ולעבור את מה שאני עברתי. המדים של מד"א נותנים פרופורציה לחיים ומבגרים מאוד. אני מכירה בנות רבות שלא מצאו סיפוק ועשייה גדולה בשנת השירות, ורק רצו לסיים אותה מהר. במד"א הרגשתי את ההפך – זכיתי להכשרה מקצועית, לידע גדול ולניסיון לכל החיים שבזכותו אני מצילה חיים".

מי שנמצאת בשיאו של הקורס היא החניכה אסתי כהן, מתנדבת נוער של מד"א שמהרגע הראשון ידעה שאת שנת השירות – תבצע כפראמדיקית מצילת חיים. כהן סיפרה כי תמיד חלמה להיות פראמדיקית והיא מיד נרשמה לקורס מד"א, בלי להתלבט. על כך, הוסיפה: "אני אזכה כאן במקצוע לחיים ואני מחכה מאוד לחוויה הגדולה הזו ולניסיון הרב שאצבור במהלכה. במהלך ההתנדבות שלי במד"א ראיתי את הכוח הענק שנמצא בידיי אנשי מד"א להציל חיים ועבורי זו הדרך הכי גדולה לתרום למדינה. אני כבר לא יכולה לחכות".