הריסת מבנה פלסטיני לא חוקי
הריסת מבנה פלסטיני לא חוקיצילום: ללא קרדיט

כוחות צה"ל, משטרה ומנהל אזרחי הרסו היום (ראשון) מבנים בלתי חוקיים פלסטינים בוואדי רחאל ובארטאס שבגזרת גוש עציון.

מיחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי הפעילויות בוצעו בהתאם לסמכויות צה"ל באזור יהודה והשומרון.

שרי מפלגת ''הציונות הדתית'' נעדרים הבוקר מישיבת הממשלה במחאה על מה שמוגדר כ"הפרת ההסכם הקואליציוני בפינוי המאחז אור חיים בשישי ללא תיאום ובניגוד להנחייתו של סמוטריץ׳ למנהל האזרחי".

מנכ"ל מפלגת ''הציונות הדתית'' יהודה ולד צייץ בטוויטר: "יש הסכמים מפורשים על העברת סמכויות וקבלת כלים כדי לעשות שינוי אמיתי בהסדרת ההתיישבות ובעצירת ההשתלטות הערבית על שטחי C ביו''ש. הפינוי הלא מתואם בשישי הוא תשקיף של חוסר הבנה איך הדברים צריכים להתנהל. מקווה שנתניהו וגלנט יחשבו מסלול מחדש כדי שנוכל יחד לקדם מדיניות ימין עבורה נבחרנו".

במפלגת הציונות הדתית טוענים כי שר הביטחון גלנט מונע העברת סמכויות לידי סמוטריץ', בהן הקמת המינהלת שאמורה לאזרח את המנהל האזרחי. גורמים במפלגה אף העבירו איום לאנשי הליכוד והצהירו כי "אם לא תהיה התקדמות בפתרון המשבר, נשקול להיעדר מההצבעות בכנסת ביום שני".

פינוי מאחז אור חייםצילום: הלל בר-און/TPS

לעומתם, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר וחבריו למפלגה יגיעו לישיבת הממשלה. בן גביר מסר כי ידרוש בישיבה את פינוי המאחז חאן אל אחמר ומאחזים ערבים נוספים.

הוא אמר כי חוק הוא חוק ואת החוק צריך לאכוף כלפי כל האוכלוסיות, כלשונו. "ביום שישי עם הריסת המאחז "אור חיים" לזכרו של הרב דרוקמן, הציגה הממשלה קו חד וברור של אכיפת בנייה בלתי חוקית ומשום כך עלינו להחיל במידיי את החוק גם על המאחז חאן אל אחמר והבנייה הבלתי חוקית כולה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם בשישי בצהריים הודעה שבה גיבה את ההחלטה לפנות את המאחז שהוקם לזכרו של הרב חיים דרוקמן בשומרון. מלשכתו נמסר כי "הממשלה תומכת בהתיישבות אך ורק כשהיא נעשית באופן חוקי ובתיאום מראש עם ראש הממשלה וגורמי הביטחון, דבר שלא נעשה במקרה זה".

בהודעה נאמר כי נתניהו יכנס דיון בנושא בתחילת השבוע הבא. מלשכת שר הביטחון נמסר כי גלנט שוחח עם הרמטכ"ל הרצי הלוי "והעניק גיבוי מלא לצה"ל ולכוחות הביטחון". לפי ההודעה, "כל פעולה בשטח צריכה להיעשות לפי חוק, בתיאום מלא, ובכפוף להערכת המצב הביטחונית".