זירת הפיגוע בשכונת נווה יעקב בירושלים
זירת הפיגוע בשכונת נווה יעקב בירושליםOlivier Fitoussi/Flash 90

ליאור אקרמן, לשעבר בכיר בשב"כ וכיום יו"ר מועצת העם החדשה וחוקר בכיר במכון למדיניות ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן מתייחס בשיחה עם ערוץ 7 לשאלה האם וכיצד ניתן לעצור פיגועי בודדים שאינם מכוונים ישירות על ידי ארגוני הטרור.

"את פיגועי החקיינות לא ניתן לעצור מודיעינית. המענה לכך הוא מבצעי בראש ובראשונה באמצעות תוספת שוטרים ונוכחות משטרתית בכל המקומות וכן על ידי יצירת חסימות ומחסומים בצירים בעייתיים ובתוך ירושלים בין מזרחה למערבה", אומר אקרמן ומוסיף כי לדעתו חלק מהמענה הוא "באמצעות תהליך מדיני ויוזמת הסדרה מול הרשות הפלסטינית במקום החלשתה וריסוקה".

אקרמן מעריך שהאיומים הפלסטיניים בהפסקת התיאום הביטחוני אינם מרגשים את גורמים הביטחון בישראל. "להפסקת התיאום אין משמעות מבחינת השטח שאינו מודע ממילא לעניין. זה נושא הצהרתי בלבד ובשטח ממילא מוסיף להתקיים סוג של תיאום המשרת בראש ובראשונה את הפלסטינים עצמם".

"לשב"כ שליטה מצוינת בשטח מבחינה מודיעינית והוא לא זקוק למנגנונים הפלסטיניים. אבל אי עשייה מצד הפלסטינים, יגרור עומס רב יותר על צה"ל והכוחות הפועלים בשטח, ויפחית את סיכויי הרשות הפלסטינית לשרוד", מסכם אקרמן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר הבוקר (א') את פצועי הפיגועים בבתי החולים שערי צדק והדסה הר הצופים, והגיע לישיבת הממשלה.

נתניהו אמר לשרים כי הקבינט אישר אתמול שורה של צעדים למאבק בטרור. ''ביד אחת אנו מגבירים את הפריסה והפעילות של כוחות הביטחון, וביד השנייה אנו גובים מחיר ממבצעי הטרור ותומכיהם. אטמנו הבוקר את ביתו של המחבל שביצע את הפיגוע הנפשע בירושלים ובהמשך ביתו ייהרס. החלטנו על שלילת זכויות בביטוח הלאומי ממשפחות תומכות טרור''.

הממשלה תדון היום על שני צעדים נוספים: שלילת תעודות זהות ושלילת תושבות ממשפחות מחבלים תומכות טרור. "במקביל אנחנו מרחיבים ומזרזים מתן רישוי לנשק לאלפי אזרחים ישראלים, זה כולל גם את שירותי ההצלה.

"לדוגמא, לזק"א יש 3,000 מתנדבים רכובים ברחבי הארץ, רק קומץ קטנטן מהם חמושים. תארו לכם, שהם וגם אחרים, יהיו חמושים. זה כמובן מגדיל באופן משמעותי את יכולת התגובה, כי אנחנו רואים פעם אחר פעם, כולל אתמול בעיר דוד, שאזרחים גיבורים, מיומנים וחמושים, מצילים חיים''.

תיעוד: צה"ל עצר שלושה מחבלים בפעילות מבצעיתדובר צה"ל

ראש הממשלה ציין כי בקרוב תאושר בנייה חדשה ביהודה ושומרון ''כדי להבהיר לטרוריסטים שמבקשים לעקור אותנו מארצנו שאנחנו כאן כדי להישאר. בנוסף הנחיתי את ראש המל"ל לבדוק צעדים נוספים שעלו בקבינט שיוצגו לציבור בהמשך.

''איננו מחפשים הסלמה, אבל אנחנו ערוכים לקראת כל אפשרות. התשובה שלנו לטרור היא יד קשה ותגובה עוצמתית, מהירה ומדויקת''.

נתניהו הדגיש: ''אני מבקש לשבח שוב את השוטרים שחתרו למגע וחיסלו את המחבל בנווה יעקב. אני מבקש לשבח גם את סגן נ' קצין הצנחנים, שהיה בחופשה בעיר דוד עם יתר בני המשפחה, ויחד עם אביו, בתושיה ובגבורה חתרו למגע וניטרלו את המחבל. אני מבקש לשבח את כל כוחות הביטחון שפועלים מסביב לשעון במאבק נגד הטרור. גורמי הטרור מבקשים לטבוח בנו ללא הבחנה ולכן כולנו חייבים להתלכד כאיש אחד במאבק בלתי מתפשר נגדם. אנחנו ננצח אותם".

החלה הריסת בתים במזרח ירושלים

בהתאם למדיניות השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, החלו הבוקר (א') כוחות משטרה בשיתוף עיריית ירושלים בהריסה של 14 בתים בלתי חוקיים במזרח העיר.

הכוחות הגיעו עם דחפורים של העירייה לשכונת ג'אבל מוכבר, שם התחיל פרויקט האכיפה ומשם ימשיכו הכוחות לבתים ושכונות נוספים במזרח ירושלים.

כזכור, מיד לאחר הפיגוע בליל השבת הורה השר בן גביר להיערך להריסה מידיית של המבנים הבלתי חוקיים במזרח העיר, ובשבוע הקרוב צפויים להיהרס מבנים רבים נוספים.

ההריסות מתבצעות על ידי עיריית ירושלים והרשות לאכיפה במקרקעין, ומאובטחות על ידי המשטרה.

השר לביטחון לאומי בן גביר: ''מברך את ידידי משה ליאון ראש העיר ואת משטרת ירושלים על אכיפת החוק וביצוע מידיי. נילחם בטרור בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו''.

צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

בתוך כך, שר הביטחון יואב גלנט ביקר הבוקר את סגן נ׳, קצין הצנחנים שנפצע אתמול בפיגוע בעיר דוד והספיק לירות במחבל ולנטרל אותו.

בסיום הביקור, שר הביטחון גלנט אמר: "בזכות לוחמים כמו סגן נ׳, מדינת ישראל מצליחה לשמור על חיי אזרחיה. נ׳ חתר למגע בנחישות ואומץ לב, ומנע פגיעה באזרחים רבים".

לצד מיטתו של סגן נ׳, שר הביטחון גלנט שוחח עם לוחמי גדוד 202 וחיזק אותם על פעילותם בשטח.