מליאת הכנסת
מליאת הכנסתצילום: Yonatan Sindel/Flash90

החוק הנורווגי שאושר בגרסתו החדשה מאפשר בסיעות שבהן מעל 18 חברי כנסת לשליש מהשרים להתפטר ולפנות מקום לבאים אחריהם - אבל בליכוד לא ממהרים לממש אותו.

בעיתון "מעריב" דווח כי במפלגת השלטון שורר זעם רב לאחר שעד כה רק ארבעה משרי הליכוד התפטרו מהכנסת ואפשרו לחבריהם להתמנות לח"כים. השרים שהתפטרו היו מיקי זוהר, חיים כץ, עידית סילמן ועמיחי שיקלי.

אלא שלפי הנוסח המעודכן של החוק, עוד שבעה משרי המפלגה יכולים להתפטר מהכנסת, ולהכניס את הבאים בתור ברשימה לטובת חבריהם. בינתיים איש משרי הליכוד לא הביע נכונות לעזוב את הכנסת.

גורמים בליכוד אמרו כי "השרים שהתפטרו עד היום עשו זאת בגלל פעולה נמרצת של שר התיירות חיים כץ, שהיה מעוניין להחזיר לכנסת את מקורבתו אתי עטיה, וכדי להשיג זאת היה חייב שקודם ייכנסו דן אילוז ואריאל קלנר. כץ התפטר יחד עם שותפו הפוליטי מיקי זוהר. הוא גם שכנע את עידית סילמן להתפטר, והיא נענתה לבקשתו מתוך תקווה ליהנות מתמיכתו הפוליטית בעתיד".

לדברי כמה מחברי הרשימה הממתינים להיכנס לכנסת במסגרת החוק הנורווגי: "בליכוד נוצר מצב מעוות ומקומם, כאשר חברי הרשימה הבאים בתור צריכים להתחנן בפני שרים שיתפטרו לטובתם. אנחנו רודפים אחרי השרים שנמצאים היום בכנסת הרבה בזכותנו, בזכות התמיכה שנתנו להם בפריימריז. היום הם עונים לנו כי אינם רוצים להתפטר עד אישור התקציב, כי כל עוד הם ח"כים המעמד הכפול הזה מעניק להם מנוף לחץ על נתניהו בדיונים על התקציב".