עו"ד מוריס הירש
עו"ד מוריס הירשערוץ 7

הכספים שישראל העבירה לרשות הפלסטינית בשנת 2022 היוו יותר משני שלישים מתקציבה הכולל של הרש"פ, זאת אף לאחר החלטת הקבינט לקזז "משכורות טרור" - כך מדווח העיתון "ישראל היום".

על פי הנתונים של הרש"פ, ב־2022, כלל הכנסותיה הסתכמו ב־16,216,600,000 שקל. מתוכם, 11,156,100,000 שקל, שהם כ־68.8% שהגיעו מכספים המסים שישראל גובה עבורם בנמלי חיפה ואשדוד, במסגרת הסדרים שנקבעו בין הצדדים בהסכמי פריז ב־1994, עבור מוצרים מיובאים שמגיעים אליהם דרך ישראל.

בנוסף, המנהל האזרחי גובה מסים עבור הרש"פ בחלק משטחי C. יצוין כי ב־2022 ישראל קיזזה לכאורה כ־600 מיליון שקלים מההעברות לפלסטינים, בשל המשך תשלום משכורות הטרור. כלומר, הרש"פ הפסידה כ־5% מתקציבה בשל המשך תשלום משכורות למחבלים ולבני משפחותיהם.

במכון "מבט לתקשורת הפלסטינית" מציינים כי הפלסטינים מפסידים סיוע כלכלי רחב היקף ואף מסכנים את יציבותה הכלכלית של הרש"פ, בשל ההתעקשות לשלם קצבאות גבוהות לרוצחים, למחבלים ולבני משפחותיהם.

עו"ד מוריס הירש, ראש המחלקה המשפטית במכון, אמר כי "הגיע הזמן להתנות את המשך העברת כספי המסים לרש"פ בהפסקת ההסתה, הפסקת תגמולי הטרור, הפסקת הרדיפה של חיילי צה"ל והפסקת פעולות הדה־לגיטימציה".

הירש קרא לחברי הכנסת לקדם את הצעת החוק שהגיש השר אבי דיכטר לחילוט 25% מכספי המסים שמדינת ישראל אוספת ומעבירה לפלסטינים, כל עוד היא ממשיכה בחברותה בבית הדין הפלילי הבינלאומי.